X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Najciekawsze rozwiązania AI wdrożone w 2020

Rok 2020 to dobry rok pod względem nowych rozwiązań i wdrożeń sztucznej inteligencji. W związku z tym, przygotowaliśmy dla Was podsumowanie najważniejszych i najciekawszych rozwiązań, jakie powstały właśnie w tym roku.

Jeżeli uważnie śledzicie artykuły pojawiające się w naszym serwisie, na pewno dostrzegacie mnogość pojawiających się zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją. My tak naprawdę opisujemy tylko niektóre z nich. Natomiast z racji zbliżającego się końca roku 2020, postanowiliśmy przypomnieć Wam najciekawsze rozwiązania AI wdrożone właśnie w tym roku.

Przede wszystkim zdrowie

Naukowcy każdego dnia, na całym świecie, szukają rozwiązań, które mogłyby pomóc w walce z różnymi problemami zdrowotnymi. Rok 2020 obfitował więc w kilka ciekawych urządzeń oraz projektów. W okolicach stycznia, Google wraz z DeepMind opracowali system ułatwiający szybsze wykrycie raka piersi. Co więcej, system ten, pozwoliłby również zredukować liczbę źle postawionych pacjentom diagnoz. Wstępnie potwierdziły to już pierwsze badania.

badanie piersi

źródło: google.com

W fazie testów są również eksperymenty związane z wszelakiego rodzaju ukłuciami. Pierwszy z nich, miałby pomóc w badaniu osób chorych na cukrzycę za pomocą odpowiedniego systemu wykrywającego hipoglikemię za pomocą sygnałów elektrokardiograficznych (EKG) z serca. Pozwoliłoby to unikać niepotrzebnych ukłuć w palec, co przydałoby się przede wszystkim matkom pragnącym kontrolować cukier u swojego dziecka, np. w nocy.

Kolejnym pomysłem w roku 2020 związanym ze strzykawkami był ten, aby zastąpić pielęgniarki… sztuczną inteligencją podczas pobierania krwi. Okazał się on dobrym rozwiązaniem nawet dla osób, których żyły nie są wykrywalne na pierwszy rzut oka, czy po dotyku. A oto prototyp tego urządzenia, o którym więcej przeczytacie klikając TU.

pobieranie krwi

źródło: techxplore.com

Wcześniej wspominany rak piersi, to nie jedyny nowotwór, z którym toczą walkę naukowcy, przy udziale AI. Naukowcy z Monash University w Australii opracowali bowiem nowy model rentgenowski, który posiada czterowymiarowe obrazowanie prędkości. W dodatku posiada wyjątkową czułość na wdychane i wydychane powietrze. Dzięki niemu, bezinwazyjnie można wykryć wszelakie choroby układu oddechowego, w tym raka płuc.

Dodatkowo, w połowie tego roku, pojawiła się również informacja o testach nowego modelu predykcyjnego ułatwiającego wcześniejsze wykrycie raka trzustki. Potencjał w tej kwestii zauważył również Departament Obrony USA. Chce on bowiem stworzyć i wdrożyć własne narzędzie do wykrywania nowotworów dzięki AI.

Sztuczna inteligencja, biorąc pod uwagę kwestie zdrowotne, pomaga również naukowcom wykryć inne choroby. Wśród nich – AMD, czyli przypadłość osób po 60 roku życia, czy wykrycie retinopatii cukrzycowej za pomocą badania przesiewowego oczu, oczywiście z wykorzystaniem systemu opartego na AI.

A to nie jedyne zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie, czego dowodem może być również ukończenie badań nad pierwszą w historii protezą mózgu dla osób sparaliżowanych, stworzeniu specjalnego smartwatcha wykrywającego ilość leków w organizmie, czy systemowi umożliwiającemu kontrolowanie przytomności pacjenta podczas podania mu znieczulenia.

Sztuczna inteligencja w walce z wirusem COVID-19

Pisząc o ciekawych rozwiązaniach i wdrożeniach AI w roku 2020, nie możemy pominąć również tematyki koronawirusa. Na samym początku pandemii, w Polsce, jej potencjał został bowiem dostrzeżony przez władze miasta Gdyni. To właśnie tam zostały założone kamery z systemem wyrywania twarzy. Dzięki niemu, możliwe miało stać się wykrywanie dużych skupisk ludzi, a tym samym, szybka interwencja w przypadku łamania obostrzeń.

Zupełnie inny sposób na pomoc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa znalazła grupa naukowców z MIT. Opracowali oni bowiem robota z możliwością dezynfekcji ogromnych przestrzeni. Zresztą, zobaczcie sami.

AI w walce z wirusem COVID-19 wydało się również konieczne organizacji, jaką jest National Institutes of Health, która kilka miesięcy temu postanowiła uruchomić specjalne centrum pomocy. Jak twierdzą naukowcy, ma to pomóc w zgromadzeniu większej bazy danych zarówno dotyczącą płuc, jak i tkanki sercowej. A to, jak już zapewne wszyscy wiemy, organy szczególnie narażone na działanie koronawirusa.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Jak co roku, również w 2020 nie mogło zabraknąć ciekawych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. Jeszcze przed pandemią, naukowcy postanowili ułatwić osobom niewidomym samodzielne podróże. Ich przewodnikiem miałaby być wówczas… robot w kształcie walizki. Został on wyposażony w niewielki skaner i lokalizator. Ten, łącząc się z systemami wyposażonymi w mapy wybiera odpowiednią drogę i za pomocą wibracji w rączce informuje o ewentualnych przeszkodach. Co do osób niewidomych, nie tak dawno pisaliśmy również o Project Guideline, który z kolei ma wesprzeć niewidomych biegaczy.

O tym jak dokładnie działa to w praktyce, przeczytacie klikając TU.

Ciekawe rozwiązania naukowcy przygotowali również dla osób głuchych. Opracowali oni bowiem rękawicę tłumaczącą język migowy na mowę, jak również aplikację wykorzystującą maszynowe uczenie – Soundwatch. Celem obydwu, jest pomoc w pełniejszym uczestnictwie w społeczeństwie osób niesłyszących, jak również doświadczanie dźwięków, które pochodzą z najbliższego otoczenia.

W zestawieniu tym nie mogło również zabraknąć protezy ręki wyposażonej w AI. Potrafi ona bowiem układać się i poruszać palcami w naturalny sposób, co również zobaczycie oglądając poniższy film.

Ekologia i AI

Temat ekologii najwyraźniej również jest inspirujący dla badaczy. I dobrze, bo w rezultacie otrzymaliśmy kilka ciekawych rozwiązań. My, dla przypomnienia, wybraliśmy trzy konkretne.

Robot Oscar – sama nazwa pewnie niewielu coś mówi. A właśnie takie imię nosi ten oto robot.

Jego działanie bardzo dobrze zobrazował powyższy film. Analizuje on przedmiot, który chcemy wyrzucić do śmieci, a następnie podpowiada w którym pojemniku powinien on wylądować.

Ale to nie wszystko. Według naukowców, sztuczna inteligencja może także wpłynąć na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, czy pomóc w wykorzystaniu odpadków z warzyw, aby wytworzyć odpowiedni rodzaj energii elektrycznej, a następnie światło. To drugie rozwiązanie, ilustruje poniższe wideo.

Kategoria – giganty

W roku 2020 znajdziemy również kilka projektów, przez wielu określanych jako giganty. Rozważania na ten temat, zacznijmy jednak od czegoś przyjemnego.

Japończycy rozpoczęli pracę nad latającym samochodem. I chociaż na ten moment, potrafi on latać dosłownie kilka minut, przyszłość tego rodzaju pojazdów wydaje się być bliższa, niż wcześniej. Natomiast naukowcy z Oregon State University, postanowili dopuścić do sprzedaży robota Digit. Co jest o tyle ciekawe, że jest on w stanie zastąpić człowieka w pracy fizycznej.

Jednak dla fanów superszybkich komputerów, najważniejszymi informacjami roku 2020, z całą pewnością są te związane z budową układów scalonych i udoskonaleniami prac nad komputerami kwantowymi, które nie do końca wyszły Google. Odnośnie tego pierwszego, na szczególną uwagę zasługuje układ scalony z magnonów. Odpowiadają za niego badacze, pod kierunkiem Technische Universitat Kaiserslautern (TUK) i Uniwersytetu Wiedeńskiego. W przyszłości ma on przyczynić się do budowy energooszczędnych komputerów, jak również do obliczeń neuromorficznych.

Prawo vs sztuczna inteligencja

Również pod względem kwestii prawnych rok 2020 wydaje się być ciekawy, biorąc pod uwagę tematykę AI. To właśnie w tym roku na tapet wzięto roboty do miłosnych igraszek. Unia Europejska bowiem postanowiła dać im prawo wyboru partnera seksualnego. Taka decyzja nie do końca wszystkim się podoba. Po pierwsze dlatego, że co 10 kobieta i co 4 mężczyzna wyraża chęć współżycia z robotem. Kolejnym powodem jest zupełna sprzeczność z wcześniejszymi założeniami powstania takich robotów, czyli na przykład zaspokajania potrzeb seksualnych pedofili czy osób odbywających wyroki więzienne.

Kolejną, równie interesującą i ważną kwestią, jest aktualizacja praw człowieka w temacie AI. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule: Nowa aktualizacja katalogu praw człowieka nie pozwoli na hakowanie ludzkich myśli.

Świat kultury i rozrywki

Na koniec tego artkułu podsumowującego wdrożenia sztucznej inteligencji w 2020 roku, zostawiliśmy te najprzyjemniejsze. Zacznijmy od kolekcji domu mody Acne Studios wraz z artystą i programistą Robbiem Barratem. Stworzyli oni kolekcję odzieży, zaprojektowaną przy udziale AI. Ale to nie wszystko. Miała ona nawet swoje “5 minut”, podczas Fashion Week w Paryżu.

A jeżeli brakuje Wam weny, a chcecie, np. napisać tekst piosenki, powinniście wrócić pamięcią do naszego artykułu: AI napisało kilka tekstów piosenek. Co na ten temat myśleli ludzie? No właśnie! Co o tym myślą odbiorcy? Odpowiedź zawarta została w artykule.

Warto również dodać, że muzyka i moda, to nie jedyne “zainteresowania” sztucznej inteligencji. Potrafi ona również napisać sztukę teatralną, a nawet publikuje swoje artykuły na łamach “The Guardian”.

A to jedynie wycinek tego, w jaki sposób rozwiązania oparte o AI zostały wdrożone w 2020 roku. Co więcej, zdaje się również, że to przedsmak tego, czego możemy być świadkami w nowym, 2021 roku.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 123 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend