X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Robot w kształcie walizki pomocą dla osób niewidomych

W Japonii podjęto próby stworzenia takiego robota, który pomógłby uniezależnić się osobom niewidomym lub niedowidzącym. Postawiono więc na inteligentną walizkę, która stanie się ich przewodnikiem. Czy ten projekt ma szansę na powodzenie?

Walizka moimi oczami

Historia pojawienia się pomysłu stworzenia takiej walizki jest bardzo prosta. Jedna z niedowidzących kobiet, gdy pchała swoją walizkę, pomyślała, że dobrym pomysłem byłoby dodanie do niej czujników. Dzięki temu, mogłaby uniknąć przeszkód na drodze, a co za tym idzie, czułaby się bezpieczniej. O swoich przemyśleniach poinformowała koleżankę, która wraz ze znajomymi rozpoczęła pracę nad projektem “inteligentna walizka”.

Jak czytamy na serwisie thenextweb.com, robot w nią wbudowany, wyposażony jest w niewielki skaner. Znajduje on lokalizację użytkownika, podaje konkretne dane z mapy i wybiera taką drogę, którą uznaje za najszybszą i najbezpieczniejszą. Następnie, za pomocą technologii głosowej i dotykowej, przenosi wibrację na rączkę walizki, którą powinna wtedy trzymać osoba niewidoma bądź niedowidząca. Kiedy już będzie ona pchana przez człowieka, w dalszym ciągu walizka będzie analizowała dane z otoczenia, zachowanie osób idących obok oraz w miarę możliwości, podawała informację na temat konieczności wykonania uniku lub wybrania innej drogi.

Jak to opracowano?

Chociaż pomysł nie wydaje się być odkrywczy to na pewno może pomóc osobom z dysfunkcją wzroku. Dlatego twórcy inteligentnej walizki- robota, podjęli współpracę z licznymi instytucjami zajmującymi się dostępnością. W dodatku, zostało również powołane konsorcjum w celu poprawy dostępności i jakości życia osób niedowidzących i niewidzących.

Na ten moment nie jest wiadomo, kiedy taki projekt wejdzie do użytku codziennego, ale już planowane są pierwsze testy pilotażowe. Pierwsze okazanie prototypu przewidziane jest na czerwiec tego roku. Następnie zaplanowano serię testów na lotniskach, w kompleksach handlowych i hotelach. Niewątpliwie na ten projekt najbardziej czekają osoby z problemami ze wzrokiem, ale dla fanów sztucznej inteligencji, prezentacja nowego robota również będzie wielkim dniem.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 16 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend