X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Proteza podobna do ludzkiej ręki? Naukowcy właśnie nad tym pracują

Naukowcy pracują nad modelem protezy, która niewiele będzie odróżniała się od ludzkiej ręki. Proteza ma być miękka i zdolna do dynamicznego dostosowania się do chwytanego przedmiotu i kształtu.

Proteza szansą dla ludzi po amputacji

Naukowcy opracowali projekt protezy dłoni, przygotowany przy współpracy z ortopedami, projektantami przemysłowymi i pacjentami. Nazwaną ją Hannes. Przypuszcza się również, że jest ona w stanie przywrócić niemalże 90% funkcjonalności osobom po amputacji dłoni. Proteza ma być miękka i zdolna do dynamicznego dostosowania się do chwytanego przedmiotu.

Jest ona wyposażona w system mioelektryczny i można ją nosić przez cały dzień. Poprzez specjalne czujniki, ukryte w mikrognieździe, urządzenie wykrywa aktywność mięśni w dolnej lub górnej części ramienia. Ponadto, dzięki systemowi opartemu na Bluetooth, możliwe jest dostosowanie rozmaitych parametrów, takich jak szybkość ręki, ścisk itd, zgodnie z pracą mięśni osoby noszącej protezę. Tak inteligentny system, mógłby bardzo pomóc każdej osobie po amputacji kończyn górnych.

Inteligentna dłoń

Inteligencja zawarta w protezie jest naprawdę niesamowita. Sztuczna dłoń potrafi bowiem układać się i poruszać palcami w naturalny sposób. Dodatkowo chwyt jest naprawdę skuteczny i odporny na wszelakie czynniki zewnętrzne.

W celu dokonania oceny protezy Hannes, przeprowadzono już badania pilotażowe w Centro Protesi Inail. Odkryto wówczas, że już po tygodniu szkoleń pacjenci samodzielnie mogli wykonywać codzienne czynności, bez żadnych komplikacji.

Jeżeli ten projekt wejdzie na stałe do użytkowania, na pewno może pomóc wielu ludziom, zarówno w codziennej egzystencji, ponieważ obecne badania i próby robią ogromne wrażenie.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 32 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend