X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

AI bezinwazyjnie zdiagnozuje choroby układu oddechowego

Zdrowie jest najważniejsze i doskonale wiedzą o tym naukowcy, którzy trenują sztuczną inteligencję. Tym razem, postanowili pomóc w diagnozowaniu chorób układu oddechowego i to bezinwazyjnie. W jaki sposób?

Gdyby badania dotyczące sprzętu sprawdzającego przepływ powietrza w płucach skończyły się pomyślnie, byłby to wielki krok ku zdrowiu człowieka. Jak dokładnie działa nowy rodzaj rentgen?

Chorobom układu oddechowego AI mówi nie

żródło: Uniwersytet Monash

Naukowcy z Monash University w Australii opracowali nieinwazyjne metody diagnozowania chorób układu oddechowego, takich jak: rak płuc, mukowiscydoza, czy inne, które ułatwiają prawidłową pracę płuc. Wszystko za sprawą nowego modelu rentgenowskiego , który posiada czterowymiarowe obrazowanie prędkości. Zapewnia to wyjątkową jakość i czułość podczas wykrywania sposobu przepływu tlenu w narządach układu oddechowego. Badanie przeprowadził dr Rhiannona Murrie z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej na Uniwersytecie Monash. Udowodniło ono, że dzięki tej technologii będzie możliwość zbadania stanu płuc i narządów oddechowych bez ingerencji zewnętrznej.

Dlaczego to badanie jest takie ważne?

Do tej pory, diagnozowanie raka płuc, astmy, czy mukowiscydozy nie było zadaniem łatwym. Testy wykonywane są w jamie ustnej, co nie zawsze pozwala określić położenie i skalę problemu zdrowotnego. A jeżeli decydujemy się zrobić zdjęcie 3D, nie można uchwycić przepływu powietrza. Wszystko dlatego, że w trakcie badań nasza klatka piersiowa nie może się ruszać. Pierwotnie, wyniki zrobiono na żywych myszach, gdzie porównano chorą mysz do zdrowej i z powodzeniem wychwycono przepływ powietrza przez układ oddechowy zwierzęcia.

źródło: techxplore.com

Jeżeli rzeczywiście, ten rodzaj badania wszedłby do obiegu medycznego, mógłby pomóc wielu osobom zmagającym się z okropnymi chorobami układu oddechowego. Tym samym  można byłoby zapobiec wielu chorobom przewlekłym. To naprawdę wielki krok w stronę lepszego życia i pełniejszego oddechu tych osób.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 15 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend