X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy ukończyli prace nad pierwszą w historii protezą mózgu dla sparaliżowanych

W medycynie pojawiła się nowa szansa dla osób sparaliżowanych. Nie tak dawno bowiem, naukowcy zademonstrowali pierwszą w historii protezę mózgu, której można używać zaraz po podłączeniu.

Proteza mózgu

Doskonała wiadomość płynie do osób sparaliżowanych oraz ich rodzin od naukowców. Opracowali oni bowiem protezę mózgu, która działa po podłączeniu. Jest to możliwe za pomocą maszynowego uczenia, które pomoże osobie paraliżowanej kontrolować urządzenia za pomocą samego mózgu. Co więcej, w odróżnieniu od poprzednich modeli, system ten nie wymaga szkoleń. , dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji. Dodatkowo, o samym projekcie czytamy też w serwisie thenextweb.com, gdzie wypowiada się sam autor badania – Karunesh Ganguly. O protezie mówi wprost – to przełom w świecie medycyny. Do tej pory bowiem, wszystkie systemy na linii komputer – mózg ludzki musiały być resetowane, a zarówno mózg, jak i maszyna musiały uczyć się siebie na nowo. Ganguly porównał to do codziennej nauki jazdy na rowerze. Nowy model protezy natomiast powoduje, że połączenie to może mieć charakter stały i płynny, a co za tym idzie, będzie on lepiej stymulował pracę mózgu osoby sparaliżowanej.

System wykorzystujący tablicę elektrokortykograficzną

Owa proteza mózgu wykorzystuje podczas działania tablicę elektrokortykograficzną. Jest ona wielkości małej karteczki samoprzylepnej i umieszczana jest bezpośrednio na powierzchni mózgu, gdzie monitoruje aktywność elektryczną kory mózgowej.

źródło: thenextweb.com

Pomoże to w długoterminowym zapisie aktywności neuronów. Jeżeli to wszystko nie wystarcza, aby docenić ciężką pracę naukowców, na pewno warto wspomnieć tu o testach, które zostały przeprowadzone na osobie z paraliżem czterech kończyn. Wyniki okazały się być zadowalające. Dodatkowo odkryto możliwość ulepszenia procesu uczenia się oraz fakt, że śledzenie mózgu następuje raz na 10 sekund. Całe swoje odkrycie, naukowcy kwitują potrzebą pracy nad takimi rozwiązaniami. Dodając przy tym: BCI oparte na ECoG może być postawą takiej technologii.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 125 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend