X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

AI napisało kilka tekstów piosenek. Co na ten temat myśleli ludzie?

Sztuczna inteligencja ponownie zaskakuje. Tym razem natomiast nie samych naukowców, ale ludzi. Okazuje się bowiem, że potrafi pisać teksty piosenek lepiej, niż człowiek. Skąd takie informacje?

AI porusza serca i dusze

Brzmi jak żart? Jak się okazuje, zupełnie nim nie jest, o czym niedawno przekonał się serwis biletowy TickPick. Postanowił on bowiem sprawdzić, czyje słowa bardziej przemawiają do ludzi. W tym celu, przygotował kilka tekstów piosenek napisanych przez sztuczną inteligencję oraz przez ludzi. Zadaniem uczestników eksperymentu było wytypowanie kto jest ich autorem. Jak się okazuje, wielu ludzi uznawało teksty maszyny jako ludzkie, przypisując im tym samym odpowiedniego autora, np. Nirvanę, czy My Chemical Romance. Trzeba przyznać, że właśnie ten eksperyment może mocno namieszać w branży muzycznej, co doskonale pokazują jego wyniki.

Jak wyglądało przygotowanie do eksperymentu?

Serwis pobrał  ponad 1000 utworów z każdego z następujących gatunków: rock, hip-hop / rap, country i pop. Natomiast AI było trenowane od 5-12 godzin. Następnie system wyposażony w sztuczna inteligencję wygenerował dodatkowe 100 tekstów. Kolejnym etapem było przeprowadzenie odpowiedniej ankiety wśród uczestników badania, czyli w tym przypadku 1003 osoby. Ludziom zostały pokazywane zestawy czterech tekstów, przy czym tylko jeden z nich był autorstwa sztucznej inteligencji. Pozostałe należały do The Beatles, Jimiego Hendrixa, Johnnego Casha itd. Ich zadaniem było wybranie tego, który wyróżniał się na tle pozostałych pod względem kreatywności, emocji i innowacyjności. W większości, uczestnicy badania wybierali właśnie te napisane przez AI. Co więcej, jeden z nich oceniony został przez ponad 65% badanych jako najbardziej kreatywny. A niektóre teksty ocenione jako bardziej emocjonalne, niż teksty REM czy Adele. Najsłabsze wyniki robot uzyskał w gatunku muzycznym jakim jest rap. Jak twierdza naukowcy, jest to spowodowane wyjątkową specyfiką tekstów i flow jakie powinien posiadać dobry raper.

Czy zatem za kilka lat za teksty popularnych, radiowych utworów będzie odpowiadała sztuczna inteligencja?


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku