X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy opracowali rękawicę, która przetłumaczy język migowy na mowę

Głuche osoby posługujące się ASL (American Sign Language) może w końcu czekać przełom. Nie mówimy już bowiem o rękawicy przekształcającej język migowy na pismo, ale na mowę.

Dostosowanie do potrzeb osób g/Głuchych

Nie każda osoba słysząca i niesłysząca zna język migowy. W dodatku sama nauka również nie należy do najłatwiejszych, gdyż najczęściej gramatyka języka wizualnego i fonicznego bardzo się od siebie różnią.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie istnieje jeden, uniwersalny język migowy na całym świecie, możemy stwierdzić, że to właśnie ci, którzy posługują się Amerykańskim Językiem Migowym mają najwięcej szczęścia do AI.

Na początku była bowiem rękawica, za pomocą której osoba g/Głucha mogła “pisać” treść wiadomości na danym ekranie. Teraz naukowcy poszli o krok dalej i skonstruowali rękawicę transkrybującą język migowy na mowę. Wszystko po, aby komunikacja na linii osoba słysząca – niesłysząca była łatwiejsza

O samej pracy nad projektem

źródło: techxplore.com

Rękawica została stworzona przez bioinżynierów z z UCLA. Jun Chen, asystent profesora bioinżynierii w UCLA, przyznał, że powstała ona po to, aby osoby g/Głuche nie były przymuszone do wynajmowania tłumacza za każdym razem, gdy tylko będą chciały załatwić jakąś sprawę lub skontaktować się z osobą niesłyszącą.

Dodatkowo naukowiec wyraża nadzieję na zwiększone zainteresowanie nauką języka migowego, jak również zwróci uwagę na problemy tej grupy społecznej. Sam system zawiera parę rękawiczek mających cienkie, rozciągliwe czujniki biegnąca wzdłuż palców. Są one opatrzone odpowiednimi systemami elektronicznymi, odczytującymi ruchy rąk, a co za tym idzie daktylografię (alfabet języka migowego), słowa i frazy. Te natomiast, przesyłane są do aplikacji w smartfonie. Ostatnim etapem jest przekształcanie migowego na mowę z prędkością jednego słowa na sekundę.

UCLA złożyło już wniosek o patent tego urządzenia. Zapewnili tym samym, że rękawiczki nie będą drogim gadżetem tak, aby każda osoba g/Głucha mogła sobie na to pozwolić. Naukowcy dodają, że model komercyjny będzie miał jeszcze bogatsze słownictwo i szybszy proces tłumaczenia języka migowego na mowę.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 177 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend