X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Ten smartwatch pozwoli wykryć poziom leków w organizmie pacjenta

Korzystając z nowych technologii, naukowcy co jakiś czas ulepszają różnorodne metody leczenia. Nowo opracowany smartwatch pozwoli również dodatkowo wykryć, np. obecność narkotyków we krwi.

Zegarek a spersonalizowane leczenie

Nowe, szczegółowe badanie opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences wykazało możliwość zbadania substancji chemicznych w organizmie ludzkim za pomocą niestandardowego, inteligentnego zegarka.

Jak twierdzą naukowcy, takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do zupełnie nowego podejścia do medycyny, a w przyszłości również lepiej spersonalizować dawki leków, które są przepisywane pacjentom. Do tej pory bowiem patrzono w tej kwestii jedynie na płeć, wiek, wzrost i wagę pacjenta. Natomiast nie uwzględniano składu masy ciała, a także preferencji organizmu danego człowieka. Dlatego ten smartwatch może okazać się innowacyjnym rozwiązaniem w medycynie. Zegarek ten, pomoże również kontrolować reakcje organizmu na konkretny lek, z uwzględnieniem składu genetycznego i rodzaju wchłaniania się substancji, o czym czytamy w serwisie techxplore.com.

Badanie kontrolne

Naukowcy przebadali również skuteczność urządzenia na określonej grupie pacjentów, którzy zażyli paracetamol. Na początku badacze stymulowali gruczoły potowe na nadgarstku. Następnie traktowali ludzi lekkim bodźcem elektrycznym. Dzięki temu mogli badać wpływ leków na organizm bez konieczności wcześniejszego pocenia się użytkowników, np. za pomocą ćwiczeń fizycznych.

Wyniki są obiecujące, a sami naukowcy przyznają, że takie rozwiązanie w normalnych warunkach, bez użycia prądu, mogą pomóc w monitorowaniu wpływu leku na organizm. Ta funkcja może okazać się szczególnie pomocna w walce z zaburzeniami psychicznymi oraz tymi, gdzie nie zawsze inwazyjna metoda badawcza ma rację bytu.

Wykrywanie narkotyków w organizmie

Nowy zegarek nie tylko mógłby pomóc dostosowywać dawki leków odpowiednie dla indywidualnego pacjenta, ale również wykryć obecność narkotyków we krwi. Będzie to możliwe dzięki substancjom, które wydzielają się do potu. Dzięki specjalnemu czujnikowi analizującemu skład chemiczny tych kropelek, gadżet będzie mógł wykryć nadmiar lub obecność danych substancji.

To kolejny krok w medycynie, który pozwoli lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania organizmu pacjenta, a tym samym ograniczy nadmiar substancji jemu podawanych i w nieinwazyjny sposób wykryje obecność substancji narkotyzujących we krwi.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 29 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend