X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

AI pomoże w badaniu przesiewowym oczu pod kątem retinopatii cukrzycowej

Sztuczna inteligencja po raz kolejny udowadnia, że jest nieodłącznym elementem zapobiegania chorobom. A teraz, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała zezwolenie firmie Eyenuk 510 (k), opartej właśnie na AI, do korzystanie z systemu przesiewowego oczu.

Retinopatia cukrzycowa a sztuczna inteligencja

EyeArt, czyli urządzenie do korzystania z systemu przesiewowego oczu, na które od FDA ostatnio dostała przyzwolenie firma Eyenuk. Pozwala on pracownikom służby zdrowia nie tylko automatycznie wykryć wcześniejsze stadia retinopatii cukrzycowej, ale także inne przyczyny utraty wzroku u dorosłych osób. Badanie wzroku za pomocą tego urządzenia, o czym czytamy na stronie aibusiness.com, może dać pacjentowi wynik w niecałe 60 sekund. Dodatkowo, jest ono na tyle proste w obsłudze, że mogą obsługiwać go nawet osoby  będące dopiero na początku swojej ścieżki szkoleniowej w tym zakresie. Podobnie osoby, które pracują w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej, nie mające wcześniej styczności z obrazowaniem okulistycznym. Samo badanie zaś, jest zgodne z rzeczywistością w 97% przypadków, a w 90% wyniki te zostały od razu potwierdzone, bez konieczności dalszych badań.

Nowe szanse

Taki pomoc sztucznej inteligencji może okazać się pomocny równie w przyszłości, w wielu innych gałęziach medycyny. To urządzenie natomiast, czyli EyeArt, pozwoli szybciej wykryć objawy retinopatii cukrzycowej, a na dalszych etapach, również opracować skuteczne metody jej leczenia. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie, podobna maszyna jaka już jest w USA, pojawi się również w innych krajach na świecie, w tym w Polsce.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku