X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Project Guideline – inteligentny przewodnik dla niewidomych biegaczy

Google pracuje nad nowym projektem, który mógłby pomóc osobom niewidomym poruszać się, a nawet biegać bez przewodnika. Cały system jest oparty o AI i już przeszedł pierwsze fazy testów.

Project Guideline

Dla bezpieczeństwa, niewidomi biegacze muszą być zawsze w otoczeniu specjalnie wytrenowanego psa lub asystenta. Google zauważyło ten problem i szukało sposobów na jego rozwiązanie. I całkiem niedawno, zespół badawczy z Google Research ujawnił prace nad nim. Projekt ten nazwał Project Guideline. Na czym dokładnie miałby on polegać, dobrze wyjaśnia poniższy film.

Jak zatem łatwo wywnioskować, głównym bohaterem filmu jest Thomas Panek, prezes i dyrektor generalny organizacji o nazwie Guiding Eyes for the Blind. Według zespołu Google to właśnie on był pomysłodawcą nowego projektu i dostarczył gigantowi odpowiednich wskazówek. Całość opiera się na współpracy smartfona przypiętego do pasa, dostępu do sieci oraz słuchawek.

Jak to działa?

Proces działania został niejako również przedstawiony na powyższym filmie. Smartfon, w najnowszym projekcie, ma zastępować oczy biegacza. W związku z tym, jego zadaniem jest śledzenie linii na torze. Wraz z oddalaniem się biegacza od linii środkowej w prawą stronę, wzrasta również natężenie dźwięku w jego prawej słuchawce. Natomiast, gdy oddali się w lewą stronę, dźwięki będą stawać się mocniejsze w słuchawce lewej. Dzieje się tak, za pomocą specjalnej aplikacji opartej na sztucznej inteligencji. Dzięki niej, telefon przesyła informacje na serwerze Google. Tam, zostają one odpowiednio przetworzone i odsyłane z powrotem do telefonu. Telefon zaś konwertuje je na dźwięki, które biegacz słyszy w słuchawkach.

Ponadto, Project Guideline gigant zaprojektował tak, aby nic nie zakłócało odbioru trasy rzeczywistej. Oznacza to zatem, że biegacz może skakać, biegać slalomem, a dla aplikacji nie stanowi to żadnego problemu. Podobnie wygląda również kwestia liści zasłaniających linię. One również nie wpływają na odbiór obrazu poprzez AI.

Podsumowując, taki projekt od Google to pierwszy krok do tego, aby osoby niewidome stały się jeszcze bardziej niezależne niż ma to miejsce w tej chwili.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 17 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend