Odkąd sztuczna inteligencja wypłynęła z laboratoriów firm technologicznych na komercyjne wody, nie ma praktycznie miesiąca, aby nie dotarła do nas informacja o jej ciekawym, nowatorskim zastosowaniu. Rok 2023 obfitował w kilka ważnych wydarzeń ze świata AI. Zebraliśmy je specjalnie dla Was w poniższym artykule.
Gemini od Google – najbardziej zaawansowany model AI
Gemini to największy i najpotężniejszy model sztucznej inteligencji stworzony przez Google, jako rezultat współpracy zespołów, takich jak Google DeepMind i Google Research. Jest to model multimodalny, zdolny do pracy z tekstami, obrazami, dźwiękami, filmami i kodem, co sprawia, że jest elastyczny i działa efektywnie na różnych urządzeniach – od centrów danych po urządzenia mobilne.
Google prezentuje Gemini jako przełomowy model, który naturalnie integruje różne modalności od samego początku, eliminując potrzebę oddzielnego trenowania dla każdej z nich. Model ten wyróżnia się zdolnościami rozumowania multimodalnego, co pozwala mu efektywnie analizować i wyciągać wnioski z informacji tekstowych i wizualnych. Jest szczególnie przydatny do przetwarzania ogromnych zbiorów danych, obiecując błyskawiczne odkrycia w dziedzinach od nauki po finanse.
Industrial Copilot – efekt współpracy Siemens i Microsoft dla sektora produkcyjnego
Siemens Industrial Copilot, wynik strategicznej współpracy między Microsoft a Siemens, to potężny asystent AI, zaprojektowany do optymalizacji procesów w sektorze produkcyjnym. Narzędzie to ma w założeniu skracać czas symulacji procesów, umożliwiając efektywną pracę ludzi i maszyn. Kluczową cechą jest integracja z platformą Microsoft Teams, co umożliwia współpracę zespołów wirtualnych, niezależnie od ich fizycznej lokalizacji.
Współpracujące firmy przewidują, że AI będzie integralną częścią różnych branż, wspierając innowacje w produkcji, infrastrukturze, transporcie i opiece zdrowotnej. Przykładem jest Schaeffler AG, korzystający z generatywnej sztucznej inteligencji do skracania czasu tworzenia kodu w automatyce przemysłowej.
Współpraca Microsofta i Siemens stanowi doskonałe studium przypadku, ilustrujące rewolucję tradycyjnych przepływów pracy dzięki sztucznej inteligencji. Ta synergia wspiera efektywną współpracę między ludźmi a maszynami, przyczyniając się do przyszłości, gdzie AI stanie się integralną częścią przemysłu.
AI Act – nowe standardy dla AI
Parlament Europejski zatwierdził zdecydowaną większością głosów projekt AI Act, wprowadzając tym samym pierwsze na świecie regulacje dotyczące sztucznej inteligencji. Przepisy mają na celu zapewnienie, że rozwijanie i wykorzystywanie AI w Europie będzie zgodne z prawami i wartościami Unii.
AI Act w praktycznym wymiarze nakłada m.in. obowiązek oznaczania treści wygenerowanych przez AI, wprowadza narzędzia do weryfikacji autentyczności zdjęć (co ma chronić przed deepfake’ami) i wymaga przejrzystości w szkoleniu sztucznej inteligencji.
Klasyfikacja ryzyka dla narzędzi AI obejmuje aż 8 obszarów, a narzędzia tzw. “wysokiego ryzyka” – mające największy wpływ na nasze codzienne życie – muszą być zarejestrowane i w odpowiedni sposób oznaczone. Obejmuje to również popularne narzędzia, takie jak ChatGPT.
AI Pin – przenośna sztuczna inteligencja
AI Pin, wyprodukowany przez firmę Humane to gadżet inny niż wszystkie. Jego charakterystyczną cechą jest brak tradycyjnego interfejsu graficznego, który został zastąpiony możliwością rozmowy z urządzeniem.
AI Pin waży ok. 34 g i może być umieszczony na ubraniu dzięki magnetycznemu klipsowi będącego jednocześnie wzmacniaczem baterii. Wewnątrz urządzenia kryje się oprogramowanie AI Mic, łączące się z modelem ChatGPT-4. Za wysoką wydajność odpowiada procesor Snapdragon, a dokładne rejestrowanie rzeczywistości umożliwia 13-MP.
Obsługa urządzenia różni się od tradycyjnych gadżetów mobilnych. Aktywowane jest przy pomocy odpowiednich komend, posiada m.in. funkcje nagrywania wiadomości, wyszukiwania kontaktów, wykrywania jedzenia przed kamerą, a także tłumaczenia mowy. Interakcja opiera się na głosie, lecz AI Pin posiada również specjalny laserowy wyświetlacz dostarczający dodatkowych informacji.
Obecnie urządzenie współpracuje z serwisem Tidal w kwestii streamingu muzyki. Jego przedsprzedaż rozpoczęła się w listopadzie 2023 roku, a cena zaczyna się od 699 dolarów. W ramach tego pakietu oferowany jest dedykowany numer telefonu i transfer danych. Oficjalna premiera planowana planowana jest na początek 2024 roku.
GPT-4 Turbo – nowe możliwości flagowego produktu OpenAI
OpenAI wprowadza znaczące ulepszenia w modelu językowym GPT, prezentując GPT-4 Turbo na swojej pierwszej konferencji. Nowa iteracja platformy oferuje rozszerzone okno kontekstowe umożliwiające przetwarzanie 300 stron tekstu na jednym ekranie.
Nowo wprowadzone API asystentów ma ułatwić programistom tworzenie aplikacji opartych na sztucznej inteligencji. Dodatkowo, GPT-4 Turbo zdolny jest do przetwarzania multimodalnego, obejmującego wizję, generowanie obrazów (DALL-E 3), zamianę tekstu na mowę (TTS) oraz analizę treści graficznych.
Wraz z GPT-4 Turbo OpenAI wprowadza również Copyright Shield, przejmując odpowiedzialność za koszty prawne związane z naruszeniem praw autorskich. Te innowacje mają być wypełnieniem misji firmy, która prowadzi w stronę demokratyzacji technologii AI, czyniąc korzystanie z platformy bardziej dostępnym i atrakcyjniejszym.
AI w służbie rolnictwu – jak sztuczna inteligencja wspomoże przemysł rolniczy?
W rolnictwie, dziedzinie na pierwszy rzut oka niezwiązanej z zaawansowaną technologią, sztuczna inteligencja zaczyna odgrywać kluczową rolę. Brytyjski astrofizyk Jim Geach, pracujący na University of Hertfordshire, postanowił wykorzystać technologię kosmiczną i połączyć ją z AI do monitorowania i prognozowania wzrostu roślinności na planecie. W ramach start-upu Aspia Space, Geach integruje dane z satelitów z algorytmem sztucznej inteligencji ClearSky aby śledzić roślinność i prognozować jej wzrost. Celem projektu jest dostarczanie informacji rolnikom, pozwalając im zoptymalizować plony. Mimo że projekt jest w fazie testów, współpraca z firmą Origin Digital w Irlandii Północnej przyspiesza jego rozwój.
Aspia Space używa danych radarowych z satelitów Sentinel-1 Europejskiej Agencji Kosmicznej, przetwarzanych przez algorytm ClearSky. To narzędzie przekształca dane na obrazy optyczne, pozwalając na mapowanie trawy i monitorowanie jej wzrostu. Algorytm jest kalibrowany na podstawie bezpośrednich pomiarów Origin Digital, co pozwala na analizę z najwyższym możliwym stopniem precyzji. Obecnie projekt koncentruje się na mapowaniu średniej wysokości trawy, z pikselem odpowiadającym obszarowi 100 m kw., co ma zastosowanie w selekcji obszarów pastwisk dla zwierząt.
Aspia Space, poprzez zastosowanie teledetekcji satelitarnej i zaawansowanego algorytmu AI, stawia sobie za cel stworzenie potężnego narzędzia do monitorowania i zarządzania produkcją żywności. Rolnicy zyskają dostęp do pełnego monitoringu wzrostu roślinności, co pozwoli im efektywniej planować zarówno zbiory, jak i hodowlę zwierząt. Projekt zakłada również wprowadzenie monitoringu stanu upraw, umożliwiając szybkie wykrywanie chorób i zagrożeń, co ma pozytywnie wpłynąć na wysokość zbiorów.
Jak sztuczna inteligencja pomaga sportowcom?
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje świat sportu, oferując innowacyjne rozwiązania w różnych jego dyscyplinach. Już w tej chwili największe europejskie kluby stosują systemy inteligentnych kamer z sensorami, rejestrujące i analizujące rozgrywki. AI wspomaga także ocenę wartości poszczególnych zawodników, a w perspektywie długoterminowej może tworzyć modele rozwojowe sportowców pozwalając dostosowywać programy treningowe do ich indywidualnych predyspozycji. Systemy te działają w czasie rzeczywistym, umożliwiając przewidywanie skuteczności akcji, analizę zagrań i wsparcie sędziów.
Sztuczna inteligencja w sporcie nie ogranicza się jedynie do piłki nożnej czy sportów zespołowych. Innowacyjne rozwiązania obejmują również gimnastykę akrobatyczną, gdzie AI analizuje ułożenie ciała zawodników podczas akrobacji, wspomagając sędziów w ocenie rezultatów. Tego typu technologie mogą być szeroko stosowane, wspierając kontrolę nad poprawnością wykonywania ćwiczeń i pomagając w doskonaleniu umiejętności, minimalizując ryzyko kontuzji.
W obszarze monitorowania tendencji do kontuzji, algorytmy sztucznej inteligencji na podstawie danych medycznych oceniają ryzyko urazów u zawodników. Narzędzia tego typu wykorzystywane m.in. w NBA, pozwalają identyfikować czynniki wpływające na ryzyko kontuzji, takie jak zaangażowanie w grę w obronie, co byłoby trudne do osiągnięcia bez pomocy technologii.
Sztuczna inteligencja w biznesie – gdzie wykorzystywaliśmy AI?
W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja coraz sprawniej wykorzystywana jest w wielu działaniach biznesowych. Na co dzień używa się jej m.in. w takich obszarach jak data science, NLP (Natural Language Processing), computer vision, speech recognition i robotyce.
Data science wykorzystuje AI do analizy danych biznesowych, umożliwiając uczenie się na ich podstawie i prognozowanie przyszłych zdarzeń. NLP łączy sztuczną inteligencję z lingwistyką, umożliwiając zrozumienie i analizę języka naturalnego. Computer vision pozwala na interpretację obrazów i wideo, co wykorzystuje się m.in. do analizy otoczenia w autonomicznych pojazdach czy systemach bezpieczeństwa. Speech recognition umożliwia rozpoznawanie treści mówionej, co z kolei znajduje zastosowanie w call center czy asystentach głosowych. Robotyka, oparta na AI, automatyzuje procesy biznesowe w przemyśle.
Według badań McKinsey & Company z 2020 roku, aż 70% respondentów z branży Hi tech i Telecom potwierdziło wykorzystanie AI w biznesie. Branże takie jak automotive, prawo, medycyna i sprzedaż również intensywnie korzystają z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
Przedsiębiorstwa stosują AI w różnych obszarach, od analizy danych i prognozowania rynkowych trendów po generowanie treści i projektowanie kampanii reklamowych. Skutecznie wspiera działania marketingowe oraz przewidywanie zachowań konsumentów.
Sztuczna inteligencja w 2023 roku
Sztuczna inteligencja zdobywa przyczółki w kolejnych elementach codziennego życia. Obecna jest w przemyśle, rolnictwie, a także coraz częściej w polityce. Rok 2023 przyniósł nam kilka nowatorskich zastosowań AI, ale to wcale nie oznacza końca rozwoju tej technologii. Możemy się założyć, że rozpoczynające się wkrótce kolejne 12 miesięcy da nam wiele okazji do zastanowienia się nad tym, gdzie jeszcze sztuczna inteligencja znajdzie swoje zastosowanie. Nie wiem, jak Wy, ale my wręcz nie możemy się doczekać, by się tego dowiedzieć.