X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Google zaprezentowało Gemini – największy i najbardziej zaawansowany model AI

Google przedstawiło serię ogłoszeń na temat ważnego przełomu w dziedzinie sztucznej inteligencji — największego i najpotężniejszego modelu sztucznej inteligencji o nazwie Gemini.

Model Gemini powstał w efekcie szeroko zakrojonej współpracy wielu zespołów w Google, w tym Google DeepMind i Google Research, i jest największym projektem naukowo-inżynierskim w historii Google.

Co to jest Gemini?

Gemini to model sztucznej inteligencji. Został on zbudowany od podstaw z założeniem, że ma być modelem multimodalnym, czyli takim, który może generalizować i z łatwością rozumieć, wykorzystywać i łączyć różne rodzaje informacji, w tym tekst, obrazy, dźwięki, filmy i kod.

Gemini jest ponadto najbardziej elastycznym z modeli Google, ponieważ działa sprawnie na dowolnych urządzeniach – od centrów danych po urządzenia mobilne. Dzięki swoim ultranowoczesnym możliwościom będzie mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki deweloperzy i klienci biznesowi tworzą i skalują swoje działania z wykorzystaniem AI.

Optymalizacja modelu Gemini

Pierwsza wersja modelu, Gemini 1.0, została zoptymalizowana dla trzech różnych rozmiarów:

  • Gemini Ultra — najbardziej wydajny i największy model do bardzo złożonych zadań
  • Gemini Pro — najlepszy model do skalowania w szerokim zakresie zadań
  • Gemini Nano — najbardziej wydajny model do zadań na urządzeniu

Ultranowoczesne możliwości

Dotychczas standardowe podejście do tworzenia modeli multimodalnych obejmowało trenowanie oddzielnych komponentów dla różnych modalności, a następnie łączenie ich w celu ogólnego odzwierciedlenia niektórych funkcji. Te modele mogą czasami skutecznie wykonywać niektóre zadania, np. opisywać obrazy, jednak mają problemy z bardziej konceptualnym i kompleksowym rozumowaniem.

Google zaprezentowało Gemini w taki sposób, aby model ten w naturalny sposób był multimodalny i od początku wstępnie wytrenowano go na różnych modalnościach. Następnie ulepszono go, dodając kolejne dane multimodalne, aby zwiększyć wydajność. Dzięki temu Gemini z łatwością rozumie i wyciąga wnioski, o wiele lepiej niż dotychczasowe modele multimodalne, i może pochwalić się supernowoczesnymi możliwościami w niemalże każdej domenie.

Zaawansowane rozumowanie

Nieprzeciętne możliwości rozumowania multimodalnego, jakie posiada Gemini 1.0 pomagają zrozumieć złożone informacje tekstowe i wizualne. Są one szczególnie przydatne, jeśli chodzi o uzyskanie konkretnych informacji spośród ogromnego gąszczu danych.

Niezwykła zdolność tego modelu do wyodrębniania sedna informacji z setek tysięcy dokumentów, poprzez ich czytanie, filtrowanie i analizowanie, z pewnością przyczyni się do nowych, błyskawicznych odkryć w różnych dziedzinach, od nauki po finanse.

Rozumienie tekstu, obrazów, dźwięku i wiele więcej

Gemini 1.0 został wytrenowany, aby w tym samym czasie rozpoznawać i rozumieć tekst, obrazy, dźwięki i wiele więcej. Dzięki temu lepiej rozumie niuanse zawarte w informacjach i może odpowiadać na pytania dotyczące skomplikowanych zagadnień.

Sprawdza się zwłaszcza w wyjaśnianiu rozumowania matematycznego i z zakresu fizyki, dzięki czemu może służyć jako osobisty doradca podczas odrabiania pracy domowej.

Dostępność modelu Gemini na świecie

Obecnie Google wprowadza model Gemini 1.0 w wielu usługach i na różnych platformach.

  • Od 6 grudnia Bard będzie używał Gemini Pro. Będzie on dostępny w języku angielskim w ponad 170 krajach i regionach, a w najbliższej przyszłości Google planuje rozszerzenie dostępnych opcji oraz udostępnienie usługi w kolejnych miejscach i językach.
  • Od 13 grudnia deweloperzy i klienci biznesowi będą mieli dostęp do modelu Gemini Pro poprzez Gemini API w Google AI Studio lub Google Cloud Vertex AI

Gemini to dla Google ważny kamień milowy w rozwoju AI i początek nowej ery, która będzie wypełniona szybko powstającymi innowacjami i odpowiedzialnym rozwijaniem możliwości modeli firmy.

Źródło: informacja prasowa


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 275 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend