X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Jak sztuczna inteligencja pomaga sportowcom?

W ostatnich latach postęp technologiczny nabrał niespotykanego dotąd tempa. Nic więc dziwnego, że nie ominął również świata sportu. Dlatego dziś przyglądamy się, jakie znaczenie ma sztuczna inteligencja w sporcie. 

Systemy inteligentnych kamer 

Jednym z najciekawszych przejawów tego, jakie zastosowanie znajduje sztuczna inteligencja w sporcie, stanowią systemy inteligentnych kamer wraz z sensorami, które rejestrują i analizują przebieg meczów, wyścigów i innych rozgrywek sportowych. To istotne, ponieważ umysł ludzki ma tendencję do zapamiętywania wydarzeń z pominięciem szczegółów. Tymczasem zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji zbierają i przetwarzają mnóstwo danych, dostarczając trenerom i sportowcom szereg dokładnych statystyk wraz z interpretacją. Na ich podstawie można opracować efektywne plany treningowe oraz wyjątkowo skuteczne strategie taktyczne. Nie bez powodu ze wspomnianych systemów korzystają między innymi kluby piłkarskie, takie jak Bayern Monachium, FC Barcelona i Real Madryt

Dostarczane przez sztuczną inteligencję dane pozwalają też precyzyjnie ocenić, jaką wartość dla swoich drużyn mają poszczególni zawodnicy. W dłużej perspektywie sztuczna inteligencja może stworzyć modele rozwojowe sportowców, oceniając ich postępy, mocne i słabe strony oraz ich potencjał. Na tym jednak nie koniec! 

Sztuczna inteligencja w sporcie pozwala na analizowanie przebiegu rozgrywek w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można nie tylko przewidywać skuteczność poszczególnych akcji i oceniać efektywność zawodników, ale i z ogromną dokładnością sprawdzać poprawność zagrań oraz ich zgodność z przyjętymi zasadami. Tym samym AI wspiera nie tylko sportowców i ich trenerów, ale i arbitrów czuwających nad prawidłowym przebiegiem konkurencji. 

Programy analizujące pozycję ciała zawodników 

Pomysły na wykorzystanie AI w sporcie najczęściej dotyczą piłki nożnej i innych gier zespołowych oraz sportów motorowych. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że coraz częściej pojawiają się rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji w innych dyscyplinach sportu. Doskonałym tego przykładem jest oprogramowanie stworzone na potrzeby gimnastyki akrobatycznej, analizujące ułożenie ciała zawodników podczas wykonywania akrobacji i rozpoznając poprawnie wykonane figury. Ma ono pomagać sędziom w dokonywaniu precyzyjnej oceny rezultatów poszczególnych sportowców. Jednak łatwo sobie wyobrazić, że tego typu rozwiązanie już wkrótce może zostać wykorzystane na szerszą skalę, na przykład w celu kontroli nad poprawnością wykonywania ćwiczeń. Dzięki temu będzie można nie tylko doskonalić umiejętności, ale też unikać kontuzji podczas treningów. 

źródło: unsplash.com

Monitorowanie tendencji do doznawania kontuzji 

Pozostając przy temacie urazów w sporcie, warto wspomnieć, że algorytmy sztucznej inteligencji potrafią, na podstawie danych medycznych zawodników, oceniać tendencje do doznawania kontuzji. Takie rozwiązanie od lat jest z powodzeniem wykorzystywane między innymi w NBA. Co ciekawe, na podstawie otrzymanych wyników udało się ustalić, że na ryzyko poważnych kontuzji nie mają wpływu wzrost i waga sportowca, ani częstotliwość udziału w meczach, za to znaczenie ma na przykład zaangażowanie w grę w obronie! Z pewnością do takich wniosków trudno byłoby dojść bez pomocy sztucznej inteligencji. 

Wearable technology 

Jeszcze niedawno odzież sportowa miała być przewiewna, buty miały amortyzować wstrząsy, a zegarki miały pokazywać czas. Dziś oprócz tych oczywistych funkcji, wszystko, co noszą na sobie sportowcy może być naszpikowane czujnikami i zintegrowane z urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu oprogramowanie może zbierać mnóstwo danych, które analizują algorytmy sztucznej inteligencji po to, by sportowcy mogli doskonalić swoje wyniki każdego dnia. Pojawiają się też mniej oczywiste gadżety jak choćby inteligentne piłki wyposażone w liczne czujniki pomiarowe

Choć nowoczesna technologia nie zastąpi talentu, predyspozycji, odporności psychicznej i woli walki, to sztuczna inteligencja w sporcie ma tak wiele do zaoferowania, że będzie coraz odważniej wkraczać w świat sportu. Na pewno warto uważnie śledzić rozwój AI w sporcie! 


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 697 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend