X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

AI w służbie rolnictwu – sztuczna inteligencja wykorzystana przy prognozowaniu wzrostu upraw 

Sztuczna inteligencja jest rozwiązaniem, które znajduje swoje nisze w niemalże każdej branży. Również w takiej, która – na pierwszy rzut oka – wydawałaby się nie korzystać z nowoczesnych technologii. Doskonałym przykładem jest tu rolnictwo, gdzie tego typu rozwiązania wykorzystywane są dziś m.in. do analizy upraw.

Badania kosmosu w służbie rozwoju rolnictwa

Na pomysł założenia start-upu wpadł Jim Geach, brytyjski astrofizyk pracujący dla University of Hertfordshire, który na co dzień wykorzystuje teleskopy do badania wzrostu galaktyk. Patrzenie w bezkres kosmosu jednak mu nie wystarczyło i postanowił wykorzystać nowoczesną technologię do dokładniejszego obserwowania planety, na której żyje. Jak sam powiedział: „Uderzyło mnie, że satelity obserwacyjne Ziemi są zasadniczo teleskopami skierowanymi w dół. Patrzenie na galaktykę jest podobne do patrzenia na pole trawy lub pszenicy. Obserwacje mówią coś o właściwościach fizycznych”.

W ramach działania start-upu Aspia Space Geach połączył więc obrazy przekazywane przez satelity z działaniem sztucznej inteligencji w celu śledzenia roślinności na powierzchni naszej planety oraz prognozowania jej wzrostu. Celem założonej przez niego firmy stało się uzyskiwanie informacji o uprawach i zasobach naturalnych w taki sposób, aby rolnicy mogli wykorzystać zdobytą wiedzę do maksymalizowania swoich wyników.

Docelowo jego firma udostępni narzędzie umożliwiające regularną obserwację upraw i zarządzanie ich wzrostem.

Jak to działa w praktyce?

Działanie Aspia Space jest na obecną chwilę jeszcze w fazie rozruchu, a technologia nie została udostępniona komercyjnie. Jest to jednak kwestia ledwie miesięcy, bowiem już w tym momencie dzięki pozyskanemu partnerowi – firmie Origin Digital działającej w branży agritech w Irlandii Północnej – prowadzone są pierwsze testy na terenach Wielkiej Brytanii.

W obecnej fazie projekt zajmuje się mapowaniem średniej wysokości trawy na badanych obszarach, a także śledzi szybkość jej wzrostu. Każdy piksel na generowanej mapie odpowiada kwadratowi o polu 100 m kw (10 x 10 m) pozwalając na śledzenie wzrostów roślinności z dość dużą dokładnością.

Już w tym momencie pozyskane w ten sposób informacje mogą być pomocne hodowcom w celu wyboru tych obszarów pastwisk, gdzie zwierzęta mogą posilić się wyższą trawą.

Aspia Space pozyskuje zdjęcia radarowe z systemów satelitów Sentinel-1 należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Następnie przy pomocy specjalnego algorytmu sztucznej inteligencji o nazwie ClearSky rozpoczyna tłumaczenie powyższych danych na obrazy optyczne.

źródło: aspiaspace.com

Algorytm wcześniej został w odpowiedni sposób skalibrowany oraz nakarmiony danymi o wzroście traw pochodzącymi wprost z bezpośrednich pomiarów wykonywanych przez Origin Digital, co pozwoliło mu z dużą dokładnością analizować przygotowane obrazy pod kątem określenia wzrostów roślinności na badanym obszarze.

Aktualnie celem sztucznej inteligencji jest nauka interpretacji zmian w śledzonych obszarach na podstawie pomiarów wykonywanych z powierzchni ziemi. Docelowo algorytm ma samodzielnie interpretować wzrosty na terenach, na których Origin Digital nie mierzy „ręcznie” wysokości upraw.

Aspia Space a przyszłość rolnictwa

Dzięki zastosowaniu satelitarnej teledetekcji i usprawnieniu algorytmu ClearSky możliwe będzie stworzenie potężnego narzędzia do jeszcze lepszego zarządzania produkcją żywności.

Rolnicy korzystający z tego typu rozwiązania otrzymają dostęp do pełnego monitoringu wzrostu roślinności na swoich polach, dzięki czemu będą mogli lepiej planować zbiory lub wypas trzody hodowlanej.

W dalszej przyszłości projektu planowane jest wprowadzenie również monitoringu stanu upraw, aby jeszcze szybciej i z większą dokładnością wykrywać ryzyka związane z pojawiającymi się chorobami i innymi zagrożeniami mogącymi wpływać na wysokość zbiorów.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 192 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend