X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Pierwsza whisky stworzona przy pomocy sztucznej inteligencji

Kto nie chciałby spróbować whisky stworzonej przez sztuczną inteligencję? Oto Intelligens – whisky stworzona przez szwedzką destylarnię Mackmyra przy wykorzystaniu AI.

Mackmyra, wielokrotnie nagradzany pionier whisky w Skandynawii, świętuje 20. rocznicę powstania. Alkohol jest wytwarzany ze szwedzkich surowców – bez dodatków i przy użyciu przyjaznej dla środowiska technologii destylacji. W ramach świętowania, we współpracy z fińską firmą technologiczną Fourkind, postanowiono opracować whisky. W jaki sposób?

Receptura whisky

Mackmyra dostarczył Fourkind 75 przepisów receptur, które były opracowane przez lata z pomocą ambasadorów marki. Informacje te zebrano za pomocą platformy Microsoft Azure, a następnie uzupełniono o opinie klientów, recenzje, oceny, medale i oceny. Na podstawie tych danych zbudowano model AI, który z ponad 70 milionów przepisów, które mogłyby być popularne i stworzył nową sugestię przepisu.

Producent twierdzi, że pierwsza w historii tak kompleksowa receptura produktu konsumenckiego zaprojektowana przez uczenie maszynowe. Intelligens to 46.1% single malt o złotym kolorze i owocym smaku z nutami toffi, kremowej wanilii, gruszki, jabłek, białej papryki i lekkim tonem beczułek dębowych.

Od 3 września limitowana edycja jest dostępna na brytyjskim rynku oraz w sklepie internetowym, a jego koszt to 59,90 £. Jeśli smartfon wyposażony w skaner NFC przylega do butelki, możemy zyskać bardziej szczegółowe informacje na temat whisky i jej produkcji.

źródło: ai-whisky.com

Wykorzystanie AI

Stworzenie doskonałego whisky to skomplikowany proces (słodowanie, fermentacja, destylacja i dojrzewanie), a nowe podejście może pomóc w jego usprawnieniu. Maszynom brakuje umiejętności rozumienia, a to przecież ludzkie zmysły są nadal najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy trunek jest dobry.

Algorytmy mogą jednak pomóc na innych obszarach np. znalezienia nowych kombinacji technik i składników, o których ludzie by nie pomyśleli. Mają także zdolności przesiewania i obliczania ogromnej ilości danych, a także tworzenia nowych kombinacji. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o perfumach stworzonych przez AI. Taki projekt może mieć wpływ na różne gałęzie przemysłu na całym świecie oraz inne produkty spożywcze.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 74 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend