X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja w Chinach pomogła złapać mordercę

Sztuczna inteligencja, choć budzi w nas wciąż pewne lęki, może być bardzo przydatna. Przekonała się o tym chińska policja, która przy użyciu AI znalazła mordercę jednej z kobiet. Jak to się stało?

Sztuczna inteligencja bohaterem

Historia, która wydarzyła się w Chinach przypomina jedną z tych, które możemy obejrzeć w serialach na Netflixie. 29-letni mężczyzna w prowincji Fuijan pokłócił się ze swoją dziewczyną w związku z finansami. Chwilę później, jak donoszą media, miał ją zabić i dokonać próby wzięcia pożyczki. Plan wydawał się być doskonały. Za pomocą aplikacji pożyczkowej Money Station miał zeskanować twarz kobiety, a następnie złożyć wniosek o udzielenie pożyczki. Niestety sztuczna inteligencja wykryła spisek i wysłała zawiadomienie do osób, które pracują w owym banku.

W jaki sposób spisek został odkryty?

W celu weryfikacji, aplikacja Money Station prosi o mrugnięciem okiem. Niestety zmarła kobieta nie wykazała takiej aktywności. W dodatku, aplikacji rozpoznała różnicę pomiędzy głosem męskim, a żeńskim. Po zgłoszeniu przez aplikację wątpliwości – personel banku ręcznie sprawdził zgłoszenie. Na ciele kobiety odkryli liczne siniaki i zaczerwienienia.

Co więcej, kiedy mężczyzna zorientował się, iż sprawa morderstwa wyszła na jaw, próbował spalić ciało dziewczyny – na szczęście policja zdążyła dotrzeć na miejsce zdarzenia przed tym, zanim 29-latek to uczynił. Odkryto również, że mężczyzna uprzednio wybrał pieniądze z konta dziewczyny, a jej rodzicom zakomunikował, iż wyjeżdża na urlop.

Jak działa aplikacja Money Station?

Sztuczna inteligencja, która odpowiada za weryfikację twarzy w aplikacji Money Station, działa na zasadzie uczenia maszynowego. Twórcy aplikacji “trenowali” ją poprzez dodawanie różnych elementów twarzy, a także poszczególnych próbek głosu do bazy danych. Mechanizm uczył się, w jaki sposób odróżnić głos kobiecy od męskiego, a także jak wygląda mrugnięcie okiem będące czynnikiem weryfikującym zgłoszenie.

Nie da się ukryć, że AI, które znalazło się w aplikacji wydaje się być niezawodnym narzędziem, czego dowodzą ostatnie zdarzenia w Chinach.

Czy zatem sztuczna inteligencja pomoże w przyszłości w szybszy sposób wykrywać przestępstwa? Zapewne tak, jednak dziś pozostaje nam czekać na taki czas, gdy użycie tego rodzaju nowych technologii będzie codziennością.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku