X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Filmy o sztucznej inteligencji

W dobie Netflixa i HBO GO, każdy z nas marzy o chwili dla siebie i ulubionego serialu bądź filmu. A co, gdyby było można połączyć miłość do filmu i sztucznej inteligencji? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie 10 najciekawszych produkcji o sztucznej inteligencji.

1) Black Mirror

“Black Mirror” to serial z 2011 roku, który dotychczas dorobił się aż 5 sezonów. Początkowo był transmitowany przez jedną ze stacji telewizyjnych, lecz Netflix wykupił prawa do serialu, zapowiadając tym samym, że powstaną kolejne sezony.

Każdy z 6 odcinków sezonu opowiada zupełnie inne historie, które ilustrują współczesne lęki na temat wprowadzenia do życia codziennego sztucznej inteligencji. To serial o zabarwieniu psychologicznym. Wielu krytyków filmowych twierdzi, że potrafi wpędzić niekiedy widza w poczucie winy. Czy tak jest? Na to pytanie możesz odpowiedzieć sobie sami – najlepiej po obejrzeniu tego serialu.

2) Westworld

“Westworld” to film o sztucznej inteligencji, dzięki któremu zyskamy również doznania estetyczne i dźwiękowe. Opowiada historię naukowca, który stworzył park wypełniony hostami, czyli sztuczną inteligencją.

Hosty do złudzenia przypominają człowieka. Kiedy zaczynają coś czuć – naukowiec stara się je przeprogramować. Serial ma dwa sezony. W dodatku otrzymał aż 13 nagród i 73 nominacje. Przez wielu uważany jest jako jeden z najlepszych filmów o sztucznej inteligencji.

3) Matrix

“Matrix” to trylogia, która wielu wprawiła w zachwyt. To opowieść o hakerze komputerowym, Andersonie, który wiedzie podwójne życie. Kiedy na jego drodze zjawia się Morfeusz, bohater poznaje świat o którym wcześniej nie miał pojęcia.

Czym zaskoczył Andersona świat, gdzie sztuczna inteligencja jest na porządku dziennym? Zapewne wielu z Was wie. Jednak jeżeli należysz do osób, które jeszcze nie poznały tego dzieła filmowego – koniecznie musisz to nadrobić!

4) Ex Machina

“Ex Machina” to debiut reżyserski Alexa Garlanda. To opowieść w młodym programiście Calebie, który wygrywając konkurs sam staje się częścią eksperymentu swojego szefa. Prośba o przeprowadzenie testu Turinga na sztucznej inteligencji sprawia, że pomiędzy Calebem, a robotem o imieniu Ava rodzi się pewien rodzaj uczucia.

Jakie to uczucie i czy nie stanie się ono początkiem jakieś tragedii? Koniecznie przekonaj się o tym podczas oglądania.

5) Chappie

Filmy o sztucznej inteligencji mają to do siebie, że te historie najczęściej bywają skomplikowane. Podobnie jest i w tym przypadku. Tytułowy Chappie to robot policyjny, który zostaje porwany przez trójkę gangsterów. W nowych okolicznościach czuje się bardzo samotny, co tym samym wzbudza w odbiorcy ogromną empatię.

Losy tego androida zdecydowanie zasługują na uwagę. W dodatku muzyka skomponowana przez Hansa Zimmera sprawia, że przenosimy się do świata, w którym żyje Chappie.

6) Sentient

Czy sztuczna inteligencja może przechytrzyć człowieka? Film “Sentient” stara się odpowiedzieć na to pytanie, obrazując je za pomocą konkretnej sytuacji. AI celowo stara się nie zdać testu Turinga, aby oszukać działania człowieka. Czy jej się to uda?

7) Prometeusz

Jeżeli interesuje Cię kosmos, a także chciałbyś udać się na wyprawę statkiem kosmicznym – “Prometeusz” jest doskonałym filmem dla Ciebie!

Gdzie w filmie jest miejsce na AI? Otóż wyprawę nadzoruje David – android, który pomaga wyjść bohaterom z opresji. Dodatkowym atutem tego filmu, może okazać się fakt, iż został wyreżyserowany przez Ridleya Scotta. Co ciekawe, film miał być początkowo prequelem dla “Obcego” – jednak w rezultacie stał się jedynie nawiązaniem do tego filmu.

8) Człowiek przyszłości

Ten film to wielka uciecha dla fanów Robina Williamsa, który gra tam jedną z głównych ról. “Człowiek przyszłości” to produkcja pokazująca, że sztuczna inteligencja może wykazywać zdolności do samodzielnego, inteligentnego myślenia, uczuć, a także posiadająca poczucie humoru.

Mimo, iż pierwotnie android Andrew został wykorzystany jedynie do pomocy w obowiązkach domowych – z czasem stał się przyjacielem rodziny. Czy Andrew będzie chciał stać się człowiekiem, aby nie odróżniać się od swojej rodziny?

9) RoboCop

RoboCop to film z 1987 roku, który został wyreżyserowany przez Paula Verhoevena. “RoboCop” to człowiek, który po wypadku stał się w połowie robotem. Jego zadaniem jest strzec prawa i chronić bezbronnych. Jednak z czasem, RoboCop zaczyna sobie przypominać pewne informacje z czasów, gdy był człowiekiem.

Film to opowieść o myśleniu na temat sztucznej inteligencji rodem z XIX wieku.

10) Nieustraszony

“Nieustraszony” to, podobnie jak Black Mirror, serial, który z kolei przez pewien czas był emitowany w polskiej telewizji. Opowiada o agencie F.L.A.G – Michaelu Knighcie, w którego rolę wciela się David Hasselhoff. Porusza się samochodem obdarzonym sztuczną inteligencją. Serial momentami bywa bardzo zabawny, ale pokazuje również jak silną relację jest w stanie stworzyć człowiek ze sztuczną inteligencją.

Filmy o sztucznej inteligencji od kilku lat przyciągają przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Są formą zrozumienia przyszłości i w pewien sposób rozliczenia się z teraźniejszością i przeszłością. Czy taki rodzaj fabuły przemawia także do czytelników naszego serwisu?


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 479 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend