X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?

Boimy się rozwoju sztucznej inteligencji. Rozwija się ona w zastraszającym tempie, a tym samym wielu przyprawia ten stan rzeczy o dreszcze. Jednak jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą sztuczna inteligencja?

Rozwój sztucznej inteligencji

W celu rozważań na temat rozwoju sztucznej inteligencji, należy wziąć pod lupę jednego z badaczy naukowych – Alana Turinga. Stworzył on test, który za zadanie rozpoznać czy badana maszyna jest zdolna do samodzielnego myślenia. Podczas tego badania, jedna osoba czyli tak zwany sędzia, ma za zadanie odbyć rozmowę w formie pisemnej zarówno z maszyną, jak też z człowiekiem.

Powód wybrania dialogu pisemnego jest taki, iż głos mógłby zdradzić tę informację. Po rozmowie, sędzia decyduje czy miał do czynienia z robotem. Test ten, pomógł nie tylko zrozumieć jak działają komputery, ale także w jaki sposób mogą oszukiwać, chociażby przez przekonywanie rozmówcy o tym, że są istota ludzką.

Co ciekawe, w 2014 roku, po raz pierwszy w historii, jeden z komputerów przeszedł ten test pomyślnie. Podawał się on bowiem za Eugene’a Goostmana i po kilku minutach rozmowy przekonał sędziów, iż jest człowiekiem. Wydarzenie to, rzuciło nowy pogląd na szanse i zagrożenia jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja.

Szanse jakie niesie za sobą AI

Nie da się ukryć, że dzięki sztucznej inteligencji następuje rozwój dosłownie w każdej dziedzinie naszego życia. Posiadamy zarówno sztuczną inteligencję, która robi operacje, jak również maluje obrazy, tworzy nowe możliwości miejsc pracy.

W dodatku służy również jako pomoc w rozwoju biznesu. Inne szanse jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja, to przede wszystkim możliwość odciążenia ludzi podczas takich zadań, które wymagają od nas ogromnego wysiłku i wkładu pracy. Pamiętajmy, że maszyny nie męczą się tak szybko jak ludzie.

Rozwój sztucznej inteligencji pozwala również na szybsze obliczenia, a często wręcz są one bardzo dokładne i nieomylne. Wszystko to zawdzięcza uczeniu maszynowemu, które sprawia, że AI może tak samo jak my, uczyć się i rozwijać. Na podstawie bazy danych, może ona odpowiednio przesyłać informacje między poszczególnymi neuronami, a także dobierać algorytmy do działań, które musi wykonać.

Sztuczna inteligencja i zagrożenia

My, ludzie, bardzo boimy się rozwoju sztucznej inteligencji. Wynika to z faktu, iż mamy świadomość, że może to wpłynąć na zmniejszenie ilości wykonywanych przez nas prac bądź całkowitą ich likwidację. W tym przypadku jednak musimy pamiętać, że sztuczna inteligencja, przynajmniej w najbliższym czasie nie przejmie całkowicie naszej pracy, ale jedynie ją zmodyfikuje. Tak twierdzą uczeni dla których sztuczna inteligencja i zagrożenia jakie niesie, są codziennością, m.in. Yann Lecun.

Inna obawa, to wyciek danych, które sztuczna inteligencja może gromadzić na nasz temat. W tym przypadku również nie  ma zbyt dużych powodów do obaw. Systemy sztucznej inteligencji posiadają naprawdę dobre zabezpieczenia. Oczywiście może zdarzyć się tak, że ktoś włamie się do systemu, jednak w tym momencie AI potrafi sama odnaleźć cyberprzestępcę. Co ciekawe, potrafi ją zwalczyć, właśnie poprzez wzmocnienie niektórych systemów i algorytmów zabezpieczających sieci neuronowe.

Na ten moment nie musimy się także obawiać, że AI osiągnie samoświadomość. Oczywiście obecnie trwają prace, które mają zapewnić ten rozwój. Wciąż możemy panować nad maszynami i sztuczna inteligencja nie stanowi zagrożenia. Przynajmniej nie jest ono tak dużo, jak nam się wydaje.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 980 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend