X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja przewidzi cechy Twojej osobowości na podstawie ruchu gałek ocznych

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Algorytmy uczenia maszynowego potwierdzają, jak dosłowne może być to stwierdzenie i pokazują powiązanie pomiędzy ruchami gałek ocznych a czterema typami osobowości.

“Wielka Piątka”

Z pewnością każdy z nas zastanawiał się, jaki typ osobowości reprezentuje i w jaki sposób mógłby go określić. Jednym z najważniejszych modeli, który je wyróżnia na podstawie takich czynników jak neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość oraz sumienność jest tzw. „Wielka Piątka”.

Model składający się z pięciu czynników powstał dzięki Paulowi Costy’emu oraz Robertowi McCarae i jest jedną z najpopularniejszych metod pozwalających na dowiedzenie się więcej o naszej osobowości.

Osobowość a ruch gałek ocznych

Naukowcy z University of South Australia, we współpracy z University of Stuttgart, Flinders University i the Max Planck Institute for Informatics w Niemczech, wykazali, że istnieje związek pomiędzy typami osobowości, a ruchami oczu. Za pomocą opartego na wideo eye-trackingu z SensorMotoric Instruments śledzono ruchy u 42 osób, podejmujących różne działania na kampusie uniwersyteckim, a następnie oceniono cechy osobowości każdego z badanych przy użyciu przygotowanych kwestionariuszy.

Co ważne, mierzono zachowania ludzi wykonujących codzienne zadania, zapewniając tym samym bardziej naturalne reakcje, niż gdy byli w laboratorium. W dalszej kolejności porównano kwestionariusze z analizą ruchu gałek ocznych. Co z ich wynikło?

Identyfikacja cech osobowości

Badanie pokazało, że sztuczna inteligencja była w stanie wiarygodnie zidentyfikować aż cztery z pięciu cech osobowości: neurotyzm, ekstrawersję, ugodowość i sumienność. Odkryto m.in, że osoby neurotyczne zwykle mrugały szybciej, a osoby otwarte na nowe doświadczenia bardziej przeniosły wzrok z boku na bok. Osoby sumienne miały zaś wahania wielkości źrenicy.

Okazuje się więc, że AI stopniowo zaczyna coraz lepiej interpretować ludzkie sygnały. Dr Tobias Loetscher z University of South Australia twierdzi, że badanie dostarcza nowych powiązań pomiędzy uprzednio niedostatecznie zbadanymi ruchami gałek ocznych a cechami osobowości. To także ważna informacja na temat pojawiających się dziedzin przetwarzania sygnałów społecznych, która zwiastuje możliwość poprawy interakcji człowiek-maszyna w przyszłości, a co za tym idzie, rozwoju spersonalizowanych usług.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 128 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend