X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

400 tysięcy zdjęć i sztuczna inteligencja – tak powstał cyfrowy model bazyliki św. Piotra

Znajdująca się w Watykanie Bazylika św. Piotra ma ponad 400 lat i jest jednym z najbardziej znanych kościołów na świecie, docenianą ze względu na zapierającą dech w piersiach architekturę renesansową i barokową. Znani architekci, tacy jak Michał Anioł i Bernini, przyczynili się do powstania kościoła, którego ukończenie zajęło ponad 100 lat.

Dziś, cyfrowy bliźniak Bazyliki – efekt współpracy Watykanu, Iconem i Microsoftu – zapewnia każdemu pełny dostęp do najbardziej kultowego kościoła Watykanu za pośrednictwem zajmujących wystaw udostępnionych dzięki sztucznej inteligencji i interaktywnej stronie internetowej.

„Ten projekt jest doskonałym przykładem tego, jak innowacje mogą łączyć ludzi z historią”Brad Smith, Vice Chair and President of Microsoft.

źródło: informacja prasowa

Tworzymy historię

Robienie zdjęć każdego szczegółu ogromnej zabytkowej katedry i składanie ich wszystkich w całość brzmi karkołomnie, zwłaszcza w mniej niż miesiąc, ale dzięki sztucznej inteligencji jest to możliwe. Iconem, lider w dziedzinie konserwacji cyfrowej z siedzibą w Paryżu, wykorzystuje zaawansowaną fotogrametrię i sztuczną inteligencję do tworzenia replik 3D najsłynniejszych zabytków i stanowisk archeologicznych na świecie. Andrea Louis, inżynierka oprogramowania i kierowniczka projektu technicznego w Iconem, stwierdziła, że doświadczenie z La Basilica di San Pietro jest inspirujące ze względu na jej rozmiar i złożoność, a także wiele warstw duchowych, artystycznych i historycznych. Przebywanie w Bazylice św. Piotra dało jej i zespołowi Iconem dogłębną wiedzę na temat kościoła, co pozwoliło im opracować nowe sposoby wprowadzania zwiedzających do wnętrza tej przestrzeni.

„To jak badanie 2000-letniej historii przez pryzmat jednego unikalnego zabytku”Yves Ubelmann, założyciel i dyrektor generalny Iconem.

Aby stworzyć wersję 3D Bazyliki św. Piotra, zespół Iconem wykonał ponad 400 000 zdjęć w wysokiej rozdzielczości przy użyciu zaawansowanych technik fotogrametrii. Spędzili trzy tygodnie skanując Bazylikę za pomocą różnych urządzeń, w tym dronów, kamer i laserów, a Azure przetworzył ogromną ilość zebranych obrazów. Te dane zostały bezpiecznie zarchiwizowane i przechowywane w chmurze Azure, dzięki czemu są dostępne dla partnerów. Następnie Iconem stworzył ultraprecyzyjny model 3D, czyli cyfrowego bliźniaka Bazyliki. Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję pobrane z danych fotogrametrycznych Iconem poprawiły wizualizację zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej części bazyliki, umożliwiając odwiedzającym odkrywanie każdego złożonego szczegółu z dowolnego miejsca na świecie.

Przywracanie do życia za pomocą sztucznej inteligencji

Firma Microsoft dostarczyła technologię sztucznej inteligencji potrzebną do przetwarzania i analizowania ogromnej ilości danych fotogrametrycznych firmy Iconem, wykorzystanych do stworzenia cyfrowego bliźniaka Bazyliki św. Piotra. Laboratorium Microsoft AI for Good zapewniło zaawansowane narzędzia, które udoskonaliły cyfrowego bliźniaka z dokładnością co do milimetra i wykorzystały sztuczną inteligencję do wykrywania i mapowania luk w zabezpieczeniach strukturalnych, takich jak pęknięcia i brakujące płytki mozaiki. Watykan nadzorował współpracę, dbając o zachowanie Bazyliki jako miejsca o znaczeniu kulturowym, duchowym i historycznym na nadchodzące lata.

źródło: informacja prasowa

Doświadczenie na całe życie

W listopadzie 2024 r., przed Jubileuszem Roku Świętego 2025, zarówno wystawa publiczna, jak i platformy cyfrowe Bazyliki św. Piotra będą dostępne dla wszystkich na wystawie Pétros enì. Jubileusz Roku Świętego obchodzony jest co 25 lat jako rok łaski i pielgrzymki w Kościele rzymskokatolickim. W tym czasie katolicy są zachęcani do odbycia pielgrzymki do Rzymu, gdzie mogą uczestniczyć w ceremoniach, wydarzeniach religijnych i skupić się na odnowie duchowej. «Pielgrzymi nadziei» to temat Jubileuszu Roku Świętego 2025.

Wystawa Pétros enì zapewni 35 milionom pielgrzymów w Rzymie wciągające, osobiste doświadczenie, które zapamiętają na całe życie. Pomoże również ponad miliardowi katolików, którzy nie mogą odbyć tej podróży, jakby tam byli.

Wejdź do Bazyliki Świętego Piotra dzięki AI

„Ten projekt ostatecznie pozwala nam odkryć na nowo to, co w pełni ludzkie i łączy wszystkich” – kardynał Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra.

źródło: informacja prasowa


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 89 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend