X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja ograniczy przemyt narkotyków?

Przemyt narkotyków to nie tylko domena meksykańskich karteli. Epidemia opioidów dziesiątkuje Stany Zjednoczone, a wyciek leków na szeroką skalę odbywa się także w szpitalach. Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie temu zapobiec?

Wiele placówek medycznych zmaga się z problemem narkotyków. Przemyt odbywa się poza szpitalami lub aptekami. Narkotyki szmuglują pielęgniarki, lekarze i farmaceuci. Największy dostęp do leków mają działy farmacji i właśnie tam do akcji wkracza kontroler, którego głównym mózgiem są dane, czyli sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia i przeciwko narkotykom

Szpital w Piedmont Athens (Georgia, USA) stał się pilotażową placówką, w której wprowadzono zaawansowane oprogramowanie stworzone przez  firmę Invistics. Sztuczna inteligencja ma za zadanie, za pomocą maszynowego uczenia się, wykrywać kradzież opioidów i narkotyków na terenie całego szpitala.

Russ Nix, który przez dwadzieścia lat pracował jako tajny oficer narkotykowy, a teraz pracuje jako specjalista od dywersji narkotyków w Piedmont Athens, nie szczędził komplementów sztucznej inteligencji:

Najbardziej imponujące było to, że oprogramowanie nie tylko wykryło znane przypadki przekierowania szybciej niż obecne metody, ale także zwróciło uwagę na ostatnie przypadki, które są przedmiotem dochodzenia. Oprogramowanie zapewniło historyczny punkt odniesienia, który pozwolił nam uporządkować praktyki poprzez współpracę z wszystkimi zaangażowanymi działami.

Dane, dane i jeszcze raz dane

Dane wykorzystywane do wykrywania dywersji obejmują szpitalne systemy informacyjne, systemy dokumentacji medycznej, zegary pracowników, zakupy hurtowe, magazyny i szafki do przechowywania.

Skuteczność pilatażowego projektu daje nadzieję na przyszłość w skutecznej walce z narkotykowym biznesem na terenie placówek, które powinny zdrowiu służyć, a nie przyczyniać się pośrednio do jego utraty. Tak, jak kiedyś komputery powoli marginalizowały papierową dokumentację, tak w przyszłości to właśnie sztuczna inteligencja będzie czuwać nad bezpieczeństwem leków, które powinny być pod ścisłą kontrolą.

Źródło: healthdatamanagement.com


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 13 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend