X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja odkrywa Księżyc na nowo

Na Księżycu odkryto aż 6883 nieznane dotychczas kratery. Za ich znalezienie odpowiedzialny jest specjalny algorytm sztucznej inteligencji. Czy już wkrótce dzięki AI będzie możliwe zbudowanie bazy na Księżycu? Czy sztuczna inteligencja będzie najbardziej znanym odkrywcą, który dokona przełomu w astrofizyce?

Sztuczna inteligencja i Księżyc

Naukowcy od lat badają Księżyc, w szczególności interesują ich kratery, które to w przyszłości mogą osłonić potencjalną bazę na naszym naturalnym satelicie od promieniowania kosmicznego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zespół naukowców z uniwersytetów w Toronto, Penn State i Arizona State stworzył specjalny algorytm AI, który został zaprogramowany z w celu wyszukiwania kraterów na Księżycu. Najpierw zespół badaczy wytrenował sieć neuronową do skutecznego rozpoznawania kraterów o średnicy większej niż 5 kilometrów. Następnie do programu wgrano bazę 90 000 zdjęć powierzchni Księżyca. Reszta zadania należała do sztucznej inteligencji – maszynowa „porównywarka” w ciągu kilku godzin zidentyfikowała aż 6883 nieznane dotąd kratery. Co prawda algorytm dosyć często się mylił i wszystkie wyniki jego analizy musiały zostać dokładnie weryfikowane przez naukowców w celu wykluczenia błędnie rozpoznanych obszarów, nie ulega jednak wątpliwości, że sztuczna inteligencja i zaawansowane algorytmy staną się niebawem niezbędnym narzędziem pracy każdego astronoma.

Sztuczna inteligencja i kosmos

Odpowiednio zaprogramowany model sztucznej inteligencji jest w stanie pracować aż o… 10 milionów szybciej niż człowiek. Obecnie AI używa się do wykrywania soczewek grawitacyjnych, odkrywania nowych egzoplanet, gwiazd, galaktyk i weryfikowania hipotez dotyczących powstania wszechświata.

Całkiem prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym to nie człowiek, a maszyna pozwoli nam odkryć planety podobne do Ziemi lub diametralnie od niej rożne. Być może kolejny przełom, na który czeka cały świat nauki, dokona się właśnie dzięki sztucznej inteligencji, dla której przestrzeń nie ma granic. Życie pozaziemskie, skończoność lub nieskończoność wszechświata – te i wiele innych kwestii są nadal nierozstrzygnięte. Im bardziej rozwijane będą zaawansowane sieci neuronowe tym większe korzyści i możliwości dla nauki oraz wyższe prawdopodobieństwo dokonania przełomowych odkryć. Entuzjazmu nie kryją naukowcy – czasochłonna i często bardzo złożona praca obliczeniowa już wkrótce będzie wykonywana przez sztuczną inteligencje. AI jest w stanie analizować olbrzymie zakresy danych, co przy rozmiarach naszej galaktyki ma niebagatelne znaczenie.

Źródła

  1. theverge.com

Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 63 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend