X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja Google’a przewidzi rezultaty leczenia szpitalnego

Jak podaje Quartz, praca naukowa, której wyniki ujrzały światło dzienne pod koniec stycznia dowodzi, że naukowcy Google’a zajmujący się AI próbują przewidzieć wyniki badań pacjentów leczących się w szpitalu. 34 współautorów publikacji zapewnia większą dokładność niż istniejące dotąd oprogramowania szacujące czy zostanie zatrzymany on w szpitalu, wypuszczony do domu czy może istnieje duża szansa, że umrze.

Miliardy danych

W celu przeprowadzenia takich badań pozyskano ponad 46 miliardami punktów danych od ponad 216 tysięcy osób dorosłych hospitalizowanych przez co najmniej tydzień. Obejmowały one okres 11 lat oraz informacje pochodzące z dwóch szpitali – University of California San Francisco Medical Center (od 2012-2016) i University of Chicago Medicine (2009-2016).

Prognozowanie efektów rekonwalescencji

Wyniki niezależne nie zostały jeszcze zweryfikowane, jednakże już na tym etapie Google widzi znaczną poprawę w stosunku do tradycyjnych modeli wykorzystywanych w celu przewidywania wyników badań. Deklaruje także przewidywanie różnych zdarzeń i zgonów pacjentów na 24-48 godzin przed aktualnie wykorzystywanymi metodami, co może dać większe szanse lekarzom na uratowanie ludzkiego życia. Sztuczna inteligencja może więc pomóc w prognozowaniu różnych klinicznych scenariuszy.

Problemy podczas szkolenia algorytmów

Co ciekawe, największym problemem w wyszkoleniu algorytmów na elektronicznej dokumentacji medycznej były odmienne lub źle oznakowane fragmenty danych w aktach pacjenta. Utrudnione było także zrozumienie pisemnych notatek dla zautomatyzowanych systemów, gdyż każdy lekarz i pielęgniarka dokonują notatek w swoich własnym stylu.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku