X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja Nvidii zamieni szkice w fotorealistyczne pejzaże

Czy AI zmieni oblicze fotografii? Sztuczna inteligencja Nividii potrafi zmienić szkice w realistyczne fotoobrazy. Wszystko dzięki oprogramowaniu GauGAN.

Paul Gauguin, źródło: blogs.nvidia.com

Kilka dni temu, podczas GTC 2019, Nividia zaprezentowała możliwości sieci neuronowych firmy – nowy kreator obrazu. Oprogramowanie GauGAN, oparte o deep learning korzysta z generatywnych sieci kontradyktoryjnych i zamienia rysunki w realistyczne fotografie.

Użytkownik, za pomocą kilku kliknięć, może szkicować obrazy, które. Oprogramowanie zamieni zaś linie w… fotografię krajobrazów. Nazwa programu to ukłon w stronę francuskiego postimpresjonisty, Paula Gauguina.

Działanie oprogramowania

Wspomniany kreator został zaprojektowany do skompilowania obrazu, jaki namalowałby człowiek i przekształcenia szkicu w fotografię w ciągu zaledwie kilku sekund. W programie znajdziemy trzy narzędzia: farbę, pióro i ołówek. Na dole ekranu widoczna jest zaś seria kolorów odpowiadających konkretym obiektom jak np. chmury, trawa czy kamienie.

Po wybraniu jednego z nich i narysowaniu go, program generuje fotorealistyczny obraz. Elementy są na bieżąco aktualizowane, aby stworzyć możliwie najbardziej realistyczny obraz. Za pomocą kilku ruchów możemy więc stworzyć piękny zachód słońca czy widok szczytu odbijającego się w tafli jeziora.

W wersji demonstracyjnej granice między obiektami nie są idealne, lecz zespół stojący za projektem zapewnia, że zostanie do udoskonalone.

Trenowanie sieci neuronowych

Nvidia wykorzystała blisko milion fotografii z Flickr, aby móc trenować sieć neuronową. Większość zdjęć pochodzi z Flickr’s Creative Commons. Dzięki prawdziwym obrazom sieć neuronowa w stanie potrafi wypełnić wszystkie szczegóły i tekstury oraz imitować odbicia, cienie i kolory.

Wykorzystanie GauGAN

Aplikacja GauGAN skupia się na elementach przyrody, takich jak ziemia, morze i niebo, a podstawowa sieć neuronowa może wypełniać inne elementy krajobrazu, w tym budynki, drogi i ludzi.

Zaprezentowane przez Nividię oprogramowanie z pewnością spodoba się projektantom gier wideo i architektom. AI może zrozumieć bowiem, jak wygląda rzeczywisty świat i ułatwić im pracę. Znaki zapytania budzik jednak to, jaki będzie jej odbiór wśród fotografów.

Potencjał wykorzystania oprogramowania wydaje się ogromny, jednak równie łatwo można doszukiwać się wykorzystania go do nieodpowiednich celów. Pozwoli ono tworzyć nieautentyczne obrazy i wykorzystać je w sposób nieodpowiedni. Z pewnością jest to ważny temat. Twórcy oprogramowania w rozmowie z przedstawicielem serwisu TechCrunch wskazują jednak, że w znacznej mierze jest to kwestia zaufania, a nie kwestia technologii i jako społeczeństwo musimy sobie z tym poradzić.

Narazie mnie ujawniono planów dotyczących komercyjnego wykorzystania GauGAN. Istnieje jednak szansa, że pojawi się publiczna wersja testowa.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 152 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend