X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja od IBM będzie pamiętać swoje błędy

IBM opracował algorytm sztucznej inteligencji, który może uczyć się na bieżąco, w czasie rzeczywistym, dzięki zastosowaniu rozwiązania przypominającego pamięć wirtualną. Czy oznacza to, że sztuczna inteligencja już niedługo wejdzie na nowy, nieznany dotąd poziom?

Do tej pory większość rozwiązań z pogranicza maszynowego uczenia się oraz sztucznej inteligencji bazowało na dużych zbiorach danych i „maszynowym treningu”, który finalnie miał „wyćwiczyć” sztuczną inteligencję do konkretnych zadań. O tego typu przykładach pisaliśmy na łamach AI Business wielokrotnie.

Maszynowe uczenie się nowej generacji

Dość często występującym błędem w mechanizmach sztucznej inteligencji jest tak zwane „katastrofalne zapomnienie”, o czym wspomina naukowiec Matt Riemer z IBM. Sztuczna inteligencja po prostu… zapomina o swoich błędach, gdy zostaje szkolona do nowego zadania, na nowych zbiorach danych.

Jak się okazuje, mechanizm wyparcia ze sztucznej świadomości popełnionych błędów, nie do końca zdaje swój egzamin, ponieważ sztuczna inteligencja za każdym razem musi uczyć się nowych rozwiązań, w zależności od przydzielonego zadania.

Naukowcy IBM twierdzą, że znaleźli sposób, dzięki któremu sztuczna inteligencja będzie „pamiętać”o swoich błędach z poprzednich treningów, nawet jeśli algorytm będzie pracował w zupełnie innym środowisku i nad innym zadaniem.

Pamięć mechaniczna, ale dobrze znana

Jak więc widać, mimo tego, że sztuczna inteligencja operuje na ogromnych zbiorach danych i ma zdolności do ich szybkiego przetwarzania, to nadal prowadzone są prace nad tym, żeby jak najbardziej zbliżyć jej mechanikę działania do ludzkiego mózgu. Rozwiązania tego typu mają w przyszłości ograniczyć do minimum ludzką ingerencję w działanie danego algorytmu sztucznej inteligencji.

Zainteresowanych odsyłamy do pełnej wersji pracy naukowej: https://openreview.net/pdf?id=B1gTShAct7


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 40 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend