Jak podaje Quartz, praca naukowa, której wyniki ujrzały światło dzienne pod koniec stycznia dowodzi, że naukowcy Google’a zajmujący się AI próbują przewidzieć wyniki badań pacjentów leczących się w szpitalu. 34 współautorów publikacji zapewnia większą dokładność niż istniejące dotąd oprogramowania szacujące czy zostanie zatrzymany on w szpitalu, wypuszczony do domu czy może istnieje duża szansa, że umrze.
Miliardy danych
W celu przeprowadzenia takich badań pozyskano ponad 46 miliardami punktów danych od ponad 216 tysięcy osób dorosłych hospitalizowanych przez co najmniej tydzień. Obejmowały one okres 11 lat oraz informacje pochodzące z dwóch szpitali – University of California San Francisco Medical Center (od 2012-2016) i University of Chicago Medicine (2009-2016).
Prognozowanie efektów rekonwalescencji
Wyniki niezależne nie zostały jeszcze zweryfikowane, jednakże już na tym etapie Google widzi znaczną poprawę w stosunku do tradycyjnych modeli wykorzystywanych w celu przewidywania wyników badań. Deklaruje także przewidywanie różnych zdarzeń i zgonów pacjentów na 24-48 godzin przed aktualnie wykorzystywanymi metodami, co może dać większe szanse lekarzom na uratowanie ludzkiego życia. Sztuczna inteligencja może więc pomóc w prognozowaniu różnych klinicznych scenariuszy.
Problemy podczas szkolenia algorytmów
Co ciekawe, największym problemem w wyszkoleniu algorytmów na elektronicznej dokumentacji medycznej były odmienne lub źle oznakowane fragmenty danych w aktach pacjenta. Utrudnione było także zrozumienie pisemnych notatek dla zautomatyzowanych systemów, gdyż każdy lekarz i pielęgniarka dokonują notatek w swoich własnym stylu.