X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja zaopiekuję się Tobą na starość

Mimo inwestowania sporych pieniędzy przez multimilionerów w startup-y mające zapewnić nam nieśmiertelność – nadal się starzejemy. Kultura zachodu nastawiona na osiągnięcie sukcesu, dostanie życie i realizowanie swoich pasji oraz indywidualizm, wypycha często osoby starsze na społeczny margines.

Czy sztuczna inteligencja pomoże seniorom przełamywać bariery i będzie w stanie zastąpić kosztowną opiekę medyczną?

Starzenie się społeczeństw demograficznym trendem od lat

Według danych Eurostatu, odsetek ludności w wieku 65 i więcej wzrasta we wszystkich państwach członkowskich EU, państwach EFTA i krajach kandydujących. Z drugiej strony, odsetek ludności w wieku poniżej 15 lat spadł o 0,4%. Nie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie populacja w wieku powyżej 65 lat zwiększyli się z 35 milionów w 2000 roku do 49,2 milionów w 2016.

Kosztowna opieka

Coraz mniej osób jest w stanie (i chce) opiekować się rodzicami w podeszłym wieku. Każdy, kto zetknął się z osobą obłożnie chorą lub np. cierpiącą na Alzheimera czy demencję dobrze wie, że jest to praca, która wymaga nie tylko ciągłej opieki doraźnej, ale także przewidywania różnych zagrożeń wynikających np. ze fragmentarycznej świadomości osoby chorej. Specjalistyczna opieka dla rodziców to koszty, które często przekraczają możliwości ich dzieci. Czy zatem czeka nas smutna rzeczywistość, gdzie jedynym ratunkiem będą przepełnione domy „spokojnej” starości?

Roboty i sztuczna inteligencja w służbie starszym

Osobom starszym potrzebna jest nie tylko opieka, ale także najzwyklejsza w świecie rozmowa i kontakt z drugim człowiekiem. Inteligentne, i co najważniejsze, działające prototypy robotów pomagają już seniorom na całym świecie. Roboty alarmują lekarzy, gdy pacjent potrzebuje pomocy, niektóre z nich mają funkcje „śledzenia” starszej osób, czyli nie odstępowania jej na krok. Seniorzy szybko uczą się rozmawiać ze swoimi nowymi przyjaciółmi, trzeba jednak pamiętać, że na pewno nie zastąpi to indywidualnego kontaktu.

Warto także wspomnieć o innej gałęzi robotyki, która jest związana z opieką nad starszymi. Firma Hasbro zaprojektowała inteligentne roboto-zwierzęta, które wymagają ciągłej opieki ze strony seniora, a z kolei Paro the Seal wypuściła terapeutycznego robota zaprojektowanego dla osób z demencją (i kilkanaście innych produktów dedykowanych seniorom). Badania potwierdziły, że dzięki inteligentnym „zabawkom” pacjenci lepiej nawiązywali interakcje społeczne.

Czy roboty mają szanse zrewolucjonizować opiekę nad starszymi? Poniższe filmy udowadniają, że „mała rewolucja” już się odbywa. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce na rynku pojawią się urządzenia, które będą w bardziej zaawansowanym stopniu pomagać osobom starszym.

https://youtu.be/Vx8mv87e6wE


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 365 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend