Od jakiegoś czasu, firmy technologiczne zaczęły zwracać coraz więcej uwagi na osoby z problemami ze wzrokiem. Jedną z tych firm jest Honda, której startup zajmie się produkcją inteligentnych, wibrujących butów dla osób z problemami ze wzrokiem.
O samym projekcie
Nie tak dawno, Honda ogłosiła, że tworzy nowy startup o nazwie Ashirase, Inc. Jest to pierwsze przedsięwzięcie biznesowe firmy, wywodzące się z programu firmy IGNITION. A tym samym, dowiedzieliśmy się nad jakim produktem toczone są obecnie prace. Jak się okazuje, Ashirase chce podjąć się produkcji urządzeń nawigacyjnych do butów, ułatwiających poruszanie się w przestrzeni publicznej osobom z problemami ze wzrokiem. Na sam pomysł stworzenia takiego produktu, wpadł Wataru Chino, który tym samym stał się osobą zarządzającą startupem. Samą inspiracją dla mężczyzny była tragiczna śmierć niedowidzącej babci jego żony, która niebezpiecznie poślizgnęła się podczas spaceru. Doświadczenie to sprawiło, że Chino rozpoczął badania naukowe, aby pomóc osobom z problemami ze wzrokiem. Na początku były to aplikacje i drobne urządzenia wspomagające codzienne życie osób niedowidzących i niewidomych. Jednak nie okazały się one na tyle skuteczne i ciekawe, aby mogły zostać wprowadzone do użytku. Przełomem ma być inteligentne urządzenie do butów.
Urządzenie będzie się składało z dwóch, głównych części. Pierwsza z nich, wewnętrzna, zostanie wyposażona w specjalne urządzenie wibrujące, na całej długości materiału. Druga zaś, zostanie umieszczona na górnej części buta. Będzie posiadała obwody umożliwiające uruchomienie aplikacji nawigacyjnej, a także baterię zasilające całość. Jak przedstawia powyższy schemat, urządzenie z butów będzie w stanie połączyć się z mapą GPS, aby doprowadzić osobę z problemami ze wzrokiem do wyznaczonego przez nią wcześniej miejsca docelowego. Jego działanie zaś wydaje się być bardzo proste. Gdy na drodze użytkownika wystąpią przeszkody, zostanie on poinstruowany, w którą stronę musi skręcić, aby ominąć przeszkodę, za pomocą wibracji. Jeżeli odczuje je w lewej stopie, powinna pójść w lewo. Analogicznie wygląda sprawa drugiej stopy. Gdyby jednak przeszkoda wymagała od takiej osoby zatrzymania się, zawibrują jej jednocześnie obydwa buty, z przodu.
Co nie mniej ważne, badacz zaprojektował urządzenie w taki sposób, aby było kompatybilne z większością dostępnych na rynku butów. Tak, aby poza noszeniem czujnika, osoba z problemami ze wzrokiem nie musiała się ograniczać, np. podczas wyboru obuwia.
Przyszłość dla osób niewidomych i niedowidzących?
Od początków pandemii, naukowcy coraz prężniej pracują nie tylko nad rozwiązaniami, mającymi na celu zniwelowanie negatywnych skutków pandemii. Ich zainteresowanie zyskały również problemy osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. I bardzo dobrze, bo właśnie w wyniku tego, powstaje wiele ciekawych projektów. Ciekawe w nim jest również to, że Chino do tworzenia urządzenia zainspirowało samo życie.
Więcej o samym projekcie, dowiecie się z poniższego wideo. na ten moment jeszcze nie wiemy czy i kiedy urządzenie wejdzie do regularnej sprzedaży.