X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Powstał nowy symulator ułatwiający robotom cięcie poszczególnych produktów

Do tej pory, roboty miały problem z wyliczeniem siły, którą powinni włożyć, np. tnąc niektóre przedmioty. Dlatego też, naukowcy stworzyli symulator ułatwiający AI naukę tej trudnej dla robotów sztuki.

Solidne cięcie

Symulator cięcia, to urządzenie opracowane przez naukowców z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Południowej Kalifornii i firmy NVIDIA. Jest on w stanie z precyzyjną dokładnością odtworzyć siły, jakie działają na nóż podczas krojenia artykułów spożywczych. Na początku, jest on testowany na warzywach i owocach, natomiast w przyszłości naukowcy upatrują w nim szansy na wykorzystanie go w chirurgii. Jest bowiem szansa, że radziłby on sobie równie dobrze, np. z przecinaniem ludzkiej tkanki.

Aby to, co zostało przedstawione w wideo było możliwe, naukowcy wyposażyli system w specjalne sprężyny, znajdujące się między dwoma połówkami ciętego obiektu. Sprężyny te z czasem ulegają osłabieniu proporcjonalnie do siły wywieranej przez nóż na siatkę. Jednak jak twierdzą naukowcy, symulator jest wyjątkowy również dzięki odpowiedniej sile obliczeniowej, opartej na AI. Pozwala ona bowiem dostosować siłę, ustawić możliwości symulatora, zgodnie z rzeczywistymi wymiarami i środkiem ciężkości danego obiektu.

Gdzie może się to przydać?

Jeżeli naukowcy będą kontynuować prace nad symulatorem, może on sprawdzić się wszędzie. Najważniejsze jednak może wydawać się odniesienie do medycyny, gdzie urządzenie mogłoby wykonywać precyzyjne cięcia, np. tkanki ludzkiej, w celu przeprowadzenia zabiegu. Wówczas zabiegi chirurgiczne mogłyby przebiegać sprawniej, a jak twierdzą naukowcy, wręcz precyzyjniej. Dlatego też informacja o stworzeniu symulatora cięcia powinna nas cieszyć. Tym bardziej, że obok jej przydatnych zastosowań, to kolejny krok w rozwoju sztucznej inteligencji. Jak do tej pory bowiem, naukowcy nie byli w stanie opracować systemu, który działałby zgodnie z ich oczekiwaniami.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 106 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend