X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy odkryli, że im mniejsza komunikacja między robotami, tym lepsze decyzje one podejmują

To dosyć przełomowe badanie w świecie robotyki. Okazuje się bowiem, że im mniejsza komunikacja występuje między robotami, tym lepsze decyzje są w stanie one podjąć. Zjawisko to dokładnie zbadali inżynierowie z Uniwersytetu w Sheffield, a swoje badania opublikowali w czasopiśmie naukowym.

Przełomowe badania w kwestii komunikacji

Badanie przeprowadzone przez dr Andreagiovanniego Reinę z Wydziału Informatyki Uniwersytetu w Sheffield wykazało, że istnieje szansa lepszego przystosowania robotów, do złożonych zadań. Wśród nich, naukowcy podają między innymi gaszenie pożarów lasów czy akcje poszukiwawczo ratownicze. Kluczem do sukcesu zaś, wbrew wszelakim wcześniejszym doniesieniom, jest zmniejszona komunikacja pomiędzy robotami. Jest to o tyle przełomowa teoria, że do tej pory naukowcy uważali zwiększony przepływ informacji między grupą robotów, jako możliwości szybszego wykonania zadania.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie maleńkich robotów. Gdy komunikacja miała miejsce między większą grupą – systemy nie do końca mogły samodzielnie ocenić dany problem, a w związku z tym, pojawiało się mniej rozwiązań. Gdy komunikaty przesyłane są między wybranymi jednostkami, każdy robot indywidualnie dokonuje oceny. Rozważa najlepsze rozwiązania, sposoby komunikacji, analizując tym samym dokładnie otoczenie, w którym się znajduje. Dopiero później, informacje te przekazywał reszcie roju. Co ciekawe, najlepsze efekty komunikacyjne roboty osiągają tylko wtedy, gdy przekazują dane innym jednostkom, znajdującym się w odległości nie większej niż 10 metrów. Dzięki temu, cały rój był w stanie znacznie szybciej przystosować się do zmian, jakie zaszły.

Co może zmienić to badanie?

Przede wszystkim, badanie to zmieni postrzeganie naukowców dotyczące zbioru informacji, jak i ich przepływu, między poszczególnymi robotami. Dodatkowo, dzięki temu odkryciu, roboty znacznie szybciej mogą zaaklimatyzować się w niebezpiecznych terenach. A co za tym idzie, szybciej działać w sytuacjach, gdzie człowiek nie ma dostępu, np. podczas akcji gaszenia lasów. Oczywiście, na ten moment wątek ten wymaga jeszcze wielu badań i pracy naukowców. Ale jak sami twierdzą, pierwszy krok w kierunku sprawniejszej robotyki, mają już za sobą.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 74 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend