X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

MANiAC – mini robot, który będzie podróżował po ludzkim układzie nerwowym

Jest maleńki, a jego zadaniem będzie dostarczanie leków, w ludzkim układzie nerwowym. MANiAC to skrót od magentycznych, wyrównanych nanoprętów w kapsułkach alginianowych. Naukowcy zaś już dziś dopatrują się w nim przyszłości medycyny.

MANiAC – robot do zadań specjalnych

Naukowcy przebadali ostatnio maleńkiego robota, które zadaniem byłoby sprawdzenie, ewentualnie dostarczenie substancji leczniczych, do naszego układu nerwowego. Jest to możliwe, dzięki sterowaniu robotem za pomocą pola magnetycznego. Dzięki temu, MANiAC będzie mógł poruszać się tak, jak będzie to konieczne, bez względu na płynące w organizmie płyny. Pole magnetyczne zaś będzie go obracało, a zatem poruszanie się po tkankach nerwowych nie będzie aż tak ryzykowne – a możliwe. Specjaliści dodają również, że dzięki temu małemu robotowi, możliwe będzie dostarczenie odpowiedniej substancji leczniczej w miejsca, do których bardzo często ona nie dochodzi, np. rdzenia kręgosłupa. Pomoże on więc w leczeniu chorób nowotworowych, jak i immunologicznych, tym samym nie wpływając na inne narządy wewnętrzne. Tym samym, leczenie kierunkowe może mniej osłabiać organizm, ponieważ będzie ono dawkowane jedynie w tym miejscu, które jest zajęte przez chorobę.

MANiAC został już przetestowany na mózgu szczura i rdzeniu kręgowym myszy, aby zobaczyć jak radzi on sobie w praktyce. Całość testów, zakończyła się powodzeniem.

Nowa szansa dla chorych?

Aby mówić o jakiejkolwiek szansie dla chorych, przed naukowcami jeszcze długie miesiące, o ile nie lata badań. Natomiast wszystko wskazuje na to, że właśnie w tym medycyna widzi swoją przyszłość. Robot MANiAC może bowiem spokojnie pokonywać zbocza o nachyleniu 45 stopni i kierować się pod prąd w naszym organizmie, wbrew płynącym płynom. Dodatkowo, będą one mogły się cofać i dostać w nawet najmniejsze obszary ludzkiego ciała. Ciało robota oparte jest na kapsułce, którą będzie można bez problemu wprowadzić do organizmu, aby trafiły do chorych komórek nerwowych. Dzięki temu, osoby chore na nowotwory lub choroby immunologiczne, będą mogły szybciej i dokładniej móc podejść do własnego leczenia. A dzięki temu również, nie będą uszkadzać innych narządów.

O wszelakich nowych badaniach dotyczących robota MANiAC, na pewno będziemy Was również informować na łamach naszego serwisu. Jednak na ten moment, musimy jeszcze trochę, cierpliwie poczekać.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 61 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend