Naukowcy z Uniwersytetu Duke opracowali nowy model toalety. Jednak to nie będzie taka zwykła toaleta, którą znamy z własnych łazienek. Najnowszy model będzie bowiem potrafił przeanalizować nasz stolec i przy użyciu AI wykryć problemy żołądkowo-jelitowe.
Inteligentna toaleta
To rozwiązanie może okazać się pomocne zarówno dla osób z problemami gastrycznymi, jak i gastroenterologom. Toaleta wyposażona w AI potrafi analizować nasze odpady fizjologiczne. Jak to jest możliwe? Naukowcy postanowili wykorzystać istniejącą już kanalizację. Właśnie za jej pomocą, gdy ktoś użyje spłuczki, urządzenie wykona specjalne zdjęcie z wnętrza rury. Dzięki temu, lekarze będą mogli zebrać i wykorzystać je do analizy, a tym samym dowiedzieć się czy, np. czy w stolcu jest obecna krew. Sam proces pracy nad inteligentną toaletą, który sprawdzał jej skuteczność, trwał jakiś czas. Naukowcy gromadzili dane i na podstawie 3328 zdjęć stolca, opracowali odpowiedni system. Każde zdjęcie oparzyli odpowiednią adnotacją, a następnie zastosowano obliczenia oparte na sieciach neuronowych. Okazało się, że system odpowiednio sklasyfikował próbki aż 85,1% przypadków. Natomiast wykrywalność krwi w stolcu wynosiła 76,3%. Sam projekt zaś spodobał się środowisku naukowemu i dostał dofinansowanie w wysokości 3 milionów dolarów od National Institutes of Health (NIH).
Przełom w badaniach gastroenterologicznych
Ta inteligentna toaleta, może przyczynić się do wcześniejszego wykrycia chorób i schorzeń, a tym samym, daje możliwość podjęcia wcześniejszego leczenia. Natomiast, nie jest w stanie w 100% zastąpić opinii lekarskiej, dlatego ten rodzaj toalety na początku będzie dostępny jedynie dla środowisk medycznych. Taka pomoc, jak twierdzi jeden lekarz, może okazać się niezwykle istotna. Przyznaje on bowiem, że bardzo często pacjenci nie pamiętają jak wygląda ich stolec, a nawet jak często muszą się wypróżniać. Dzięki tej inteligentnej toalecie zaś, lekarze dostaną dokładne informacje na temat stanu stolca pacjenta. Te z kolei, przydadzą się do wcześniejszej walki z problemami żołądkowo-jelitowymi. Co może znacznie wpłynąć na proces leczenia i szybsze podjęcie kroków, w kierunku leczenia.