X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

EVA – robot okazujący emocje

Do tej pory, roboty były raczej statyczne, zimne. Pozbawione tego, co mamy my, ludzie – emocji. I chociaż badania na tym polu nie należą do najłatwiejszych, naukowcy robią wszystko, aby roboty jak najbardziej przypominały żywy organizm. Między innymi tak powstał EVA.

EVA – robot, który się uśmiecha i smuci

Naukowcy już od dawna pracują nad rozwojem interakcji pomiędzy robotem a człowiekiem. EVA to efekt pracy badaczy z Creative Machines Lab w Columbia Engineering. To właśnie oni odpowiedzialni są za stworzenie nowego, elastycznego robota, którego twarz potrafi wyrażać emocje. Jest to możliwe za pomocą specjalnych, wbudowanych w twarz robota “mięśni”, czyli kabli i silników. Co ciekawe, wygląd robota jest zainspirowany muzykami ze słynnej grupy Blue Man Group, znanych ze swoich nieoczywistych koncertów, gdzie za instrumenty muzyczne służą im rury PCV. Natomiast wyrażanie emocji, ma być formą uprzyjemnienia rozmowy EVA z człowiekiem. Jeden z badaczy zauważył bowiem, że posiadanie przez robota ludzkiego ubrania czy plakietki czyni go bardziej ludzkim i przyjaznym. Dlatego też postanowił pójść o krok dalej i skupić się na okazywaniu emocji. Jak to wygląda w praktyce?

I chociaż wydaje się to być proste, naukowcy pracowali nad poszczególnymi rozwiązaniami kilka lat. Jak czytamy w jednym z serwisów, największym wyzwaniem było stworzenie takiego mechanizmu, który mógłby zmieścić się w “ludzkiej” czaszce, a tym samym był odpowiednio funkcjonalny.

Przyszłość robotyki

EVA to przyszłość robotyki. Chociaż na ten moment potrafi wyrazić jedynie 6 podstawowych emocji, czyli: złość, wstręt, strach, radość, smutek i zaskoczenie, naukowcy ciągle pracują nad ulepszeniem robota. Jeżeli inni naukowcy wezmą pod uwagę EVA podczas pracy nad swoimi modelami robotów, tworząc im elastyczne twarze ze sztucznymi mięśniami, być może zupełnie inaczej spojrzymy na ich funkcjonowanie w naszym środowisku. W końcu i tak coraz więcej ludzi zaczyna ufać sztucznej inteligencji. Więc gdy ta dodatkowo zacznie się uśmiechać i stanie się bardziej “ludzka”, możemy stracić do niej te uprzedzenia, które mamy obecnie.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 190 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend