X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy stworzyli drona, który może kontrolować zmiany ekologiczne

Dron to nowy pomysł naukowców na poprawę stanu środowiska. Według nich, ma on ogromną szansę stać się częścią ekosystemu. Jego zadaniem będzie zaś kontrola zmian zachodzących w ekologii i naszym otoczeniu.

Dron jako strażnik przyrody

Już dziś wykorzystuje się specjalne czujniki do monitorowania lasów. Pomagają one w śledzeniu zmian zachodzących w poszczególnych obszarach ekologii, jak i wczesnemu wykryciu możliwości zagrożenia pożarowego. Nie zmienia to jednak faktu, że umieszczanie takich czujników nie należy do najłatwiejszych zadań. Stąd pomysł naukowców  z Laboratorium Robotyki Powietrznej Imperial College w Londynie o stworzeniu patrolującego drona. Nie jest on jednak taki sam jak inne, podobne urządzenia tego typu. Ten model bowiem strzela strzałkami, które zawierają odpowiednie, inteligentne systemy będące czujnikami.

źródło: techxplore.com

Czujniki te, drony mogą umieszczać na oddalonych o kilka metrów drzewach, natomiast równie dobrze radzą sobie w przepełnionych, np. gałęziami drzew lasach. Mogą je bowiem umieszczać również poprzez bezpośredni kontakt lub przysiadając na gałęziach.

Sposób działania dronów

Jak czytamy w jednym z serwisów, drony te są wyposażone nie tylko w inteligentne systemy śledzące, ale również specjalne kamery ułatwiające identyfikację odpowiednich celów. Dodatkowo, materiał, z którego są one zbudowane również jest niezwykle inteligentny. Potrafi on bowiem zmieniać kształt po podgrzaniu, co umożliwia wystrzelenie strzałek i przyklejenie się ich do drzew.

Urządzenia zostały już również przetestowane na drzewach w kampusie Imperial’s Silwood Park. Na tę chwilę są one kontrolowane przez ludzi za pomocą systemów sterujących. Jednak naukowcy wciąż pracują nad tym, aby mogły uzyskać one pełną autonomię. I już dziś planują pierwsze testy w gęstych lasach. Dodatkowo, jak twierdzą, chcą aby dron stał się częścią ekosystemu, a tym samym jego obrońcą, który uratuje go przed możliwymi zagrożeniami i pozwoli poznać ludziom zmiany zachodzące w naturze.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 48 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend