X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Opracowano nowy radar wykrywający ciała obce w pożywieniu

Zważając na poprawę jakości naszego życia, wykorzystując przy tym nowe technologie, naukowcy stworzyli prototyp zastępujący radar o nazwie SAMMI. Jego zadaniem jest wykrywanie ciał obcych, takich jak szkło czy plastik, w pożywieniu.

Szkło w pożywieniu

Co jakiś czas w mediach pojawiają się komunikaty odnośnie wycofania konkretnego produktu ze sprzedaży. Powodem jest obecność ciał obcych w ich środku, takich jak, np. szkło, drewno czy plastik. Co prawda, do tej pory ich wykrywaniem miał zajmować się system oparty na rentgenie, natomiast nie radził on sobie dobrze, czego wynikiem były produkty, które następnie trzeba było wycofać. To z kolei, wiązało się ze stratami finansowymi producentów, brakiem zaufania do nich konsumentów, ale przede wszystkim, narażeniem zdrowia i życia ludzi.

Rozwiązaniem tej sytuacji, ma być nowy system niepożądany skład pożywienia SAMMI. Na tę chwilę, w Fraunhofer Institute for High Frequency Physics and Radar Techniques FHR, został opracowany prototyp urządzenia. Natomiast wszelakie próby zakończyły się pomyślnie. SAMMI bez problemu poradziło sobie z wykryciem szkła w ciastku, które zostało tam umieszczone przez badaczy specjalnie. Ale to nie jedyny przypadek, gdy urządzenie poradziło sobie doskonale. Kolejnym etapem badań było również wykrywanie braków w opakowaniu. Test zrobiono wykorzystując kalendarz adwentowy z czekoladkami. SAMMI wykryło brak słodkości w jednym z okienek.

Jak przebiegał proces kontroli?

Sam proces kontroli jest bardzo prosty. Żywność, która będzie podlegała sprawdzeniu, umieszcza się na taśmie produkcyjnej i transportuje przez maszynę. Nad produktem znajduje się wówczas specjalna antena, która odbiera wysyłane jej fale. Są one co prawda osłabiane przez produkt do spożycia, a wynik dostarczany jest później, natomiast pozwala wykryć to różne niedopatrzenia. Jest to możliwe dzięki przypisaniu piksela do każdego punktu pomiarowego i zakodowanie zmian. Te natomiast, oznaczane są za pomocą odpowiednich kolorów, więc od razu widoczna jest obecność niepożądanych obiektów.

źródło: techxplore.com

Inne zastosowanie SAMMI

Kontrola produktów żywnościowych to jednak nie jedyna funkcja tego urządzenia. Doskonale bowiem radzi sobie ona również z wykrywaniem niedoskonałości produktu. Na przykład, na fali popularności kalendarzy adwentowych, urządzenie sprawdzało, czy ilość kleju przypadająca na okienko jest odpowiednio. Miało to na celu zabezpieczenie produktu, przed niechcianym, zbyt wczesnym otwarciem. Co ciekawe, ten sam rodzaj technologii sprzedaje już firma Hübner Photonics, natomiast w tym przypadku, ma ona służyć do kontroli jakości paczek i listów.

Naukowcy już dziś zapowiadają, że system ten może uratować wielu przedsiębiorców przed startami finansowymi i wizerunkowymi. I wszystko wskazuje również na jak najszybsze wdrożenie maszyny w życie. Zatem możemy spodziewać się mniejszych ilości, np. produktów spożywczych z ciałami obcymi. A to bardzo dobra wiadomość!


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 49 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend