X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy opracowali inteligentny obrus, który przypomni nam, gdzie położyliśmy klucze

Naukowcy z Dartmouth College, współpracujący z Microsoft Corp., opracowali inteligentną tkaninę o nazwie Capacitivo, która jest wrażliwa na dotyk. To przełom w dziedzinie inteligentnych tkanin.

Inteligentny obrus czuły na dotyk

Do tej pory naukowcy pracowali jedynie nad stworzeniem osobistej elektroniki zintegrowanej z ubraniami, które nosimy na co dzień. Jednak zespół badaczy z Dartmouth College, współpracujący z Microsoft Corp., poszedł o krok dalej i postanowił przenieść tę technologię na inne materiały. W tym przypadku jest to obrus, który możemy położyć na stół.

Jak czytamy, taki obrus miałby być połączony ze smartfonem, inteligentnym głośnikiem lub innymi sprzętami. Dzięki temu, po położeniu np. przedmiotów czy owoców na materiał dostaniemy zwrot informacji dotyczących tego, co możemy z nich przygotować lub przypomni nam, że nie wzięliśmy ze sobą jakiegoś przedmiotu. W przyszłości, może on również pełnić rolę przypomnienia, np. o tym gdzie położyliśmy klucze.

Testy i efekty

Obrus przeszedł już wiele testów. Naukowcy wykazali, że system jest dokładny w 94,5%. Rozpoznaje on metalowe przedmioty, ale również te niemetalowe, takie jak żywność a nawet płyny. Jest to możliwe dzięki wpleceniu siatki elektrod w tkaninę przymocowaną do tekstylnego podłoża. Wyposażony został w zintegrowane czujniki wykrywające zmiany pojemności elektrod, gdy tylko coś się na nich położy. Następnie tkanina jest podłączana do specjalnego systemu AI i trenowana.

Już dziś naukowcy są przekonani co do świetności tego projektu i ciągle pracują nad tym inteligentnym obrusem, aby w przyszłości mogły one służyć nam do użytku codziennego.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 15 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend