X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Kostka Rubika została ułożona przez AI

Układanka logiczna przestała być tajemnicą dla sztucznej inteligencji! Naukowcy dzięki swojej pracy, stworzyli taki system, który umożliwia im zrozumienie zasad gry oraz poznanie trików na szybkie ułożenie kolorystyczne. Jak to możliwe?

AI odniosła kolejny mały sukces?

AI, a właściwie naukowcy, którzy zajęli się opracowaniem takich metod, które pozwalały odpowiednio przeszkolić sieci neuronowe. Dzięki takiemu rozwojowi w dziedzinie sztucznej inteligencji, możemy spodziewać się w przyszłości podjęcia prób rozwiązania licznych problemów, za które w dużej mierze odpowiada fizyka i umiejętności zręcznościowe. Co prawda, ręka robota, który ułożył Kostkę Rubika nie jest rzeczą nową, ponieważ ma około 15 lat. Jednak na szczególną uwagę zasługuje opracowanie takiego oprogramowania i podejścia, które odniosło spektakularny sukces. Co ciekawe, na uwagę nie zasługuje jedynie fakt, że robot dobrze ułożył Kostkę Rubika, ale również to, że zrobił to za pomocą jednej ręki.

Kostka Rubika bez tajemnic

Dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć w jaki sposób sztuczna inteligencja układa Kostkę Rubika, zamieszczamy film:

Jak widać, nie od razu AI była w stanie wykonać zadanie. Co więcej, jedynie 60% podejść kończy się sukcesem. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to łatwe zadanie dla naukowców. W celu, wydawałoby się prostej układanki logicznej, nie trzeba było skupić się jedynie na losowości i maszynowym uczeniu, ale także na tarciu, elastyczności i dynamice. Kształt Kostki Rubika nie jest bowiem ergonomiczny zwłaszcza, gdy jest utrzymywany tylko w jednej ręce, która dodatkowo należy do robota.

Metoda ADR

ADR to inaczej  Automatic Domain Randomization. To właśnie z jej pomocą sztuczna inteligencja mogła testować umiejętność układania Kostki Rubika, nawet w trudnych sytuacjach. Zadaniem ADR jest generowanie takich czynników zewnętrznych, które nie tylko nie ułatwiają, ale wręcz przeszkadzają w wykonywaniu zaplanowanej czynności. Dlatego też, robot z dnia na dzień otrzymywał większy rozmiar kostki, na której trenował. Wszytko po to, aby w końcu ułożyć Kostkę Rubika w dobrze znanych nam wymiarach.

źródło: openai.com

Co AI przechowuje w pamięci?

Gdy sieci neuronowe, w które została wyposażona AI stają się coraz bardziej złożone, zaczyna zapisywać w swojej bazie danych informacje, za pomocą których pewne czynności wykonywane są automatycznie. Aby robot mógł rozwiązać Kostkę Rubika, musi nauczyć się nie tylko rozróżniać kolory, ale także interpretować dane. Dlatego, każdy sześcian z którego składa się układanka logiczna, staje się wektorem w pamięci AI, któremu przypisywane są odpowiednie kolory, a następnie, za pomocą dominujących sieci, podejmowane są decyzję na temat tego, czy należy Kostkę Rubika obrócić, przesunąć, itd.

źródło: openai.com

Dzięki ćwiczeniom w trudnych warunkach za pomocą ADR, metodzie prób i błędów, uporom naukowców i przede wszystkim rozwojowi sieci neuronowych i nowych technologii, możemy dziś obserwować niezwykły postęp jaki osiąga sztuczna inteligencja. Pozostaje nam tylko zadać pytanie, czego jeszcze możemy się spodziewać w przyszłości po sztucznej inteligencji?


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 113 times, 2 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend