Czy przyszłe odkrycia są tajemnicą wyłącznie dla ludzkiego umysłu? Wszystko na to wskazuje, gdyż AI wydaje się być technologicznym wehikułem czasu, który potrafi za pomocą swoich umiejętności przenieść się w przyszłość.
Sztuczna inteligencja a umysł ludzki
Wielu specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji twierdzi, że nie jest możliwe to, aby zastąpiła ona pracę opartą na działaniu ludzkiego umysłu. Za główną przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się brak samoświadomości, logicznego myślenia, wrażliwości i emocjonalności, itd.
Jednak jest coś, co AI na znacznie lepiej rozwinięte, niż nasz umysł ludzki – pamięć. W związku z tym, roboty potrafią przyswajać znacznie więcej informacji, a także odpowiednio je ze sobą łączyć, tworząc sieć logicznych powiązań. Wszystko opiera się na bazie danych, którą posiadają, a następnie za pomocą odpowiednich algorytmów, w naukowy sposób zostają one opisane i wyjaśnione w “umyśle” AI. Proces ten przez naukowców nazywany jest “maszynowym uczeniem”. Taki stan rzeczy jest pierwszym krokiem do tego, aby móc przewidzieć przyszłe odkrycia naukowe.
W jaki sposób AI może przewidzieć przyszłe odkrycia?
Za pomocą wcześniej opisanego przez nas maszynowego uczenia, przewidywanie działań człowieka związanego z nowymi odkryciami jest możliwe za pomocą działań AI. Co więcej, wiele z takich działań już dawno zostało przewidziane przez roboty, o czym możemy przeczytać w raporcie perssongroup.lbl.gov.
Za pomocą rozwoju przeszłych zmian i odkryć, AI może odszukać takich powiązań poszczególnych algorytmów i sieci neuronowych, które pozwolą przewidzieć w którym kierunku będą szły przyszłe badania, projekty, a także w jaki sposób człowiek będzie odbierał poszczególne bodźce. W dodatku, naukowcy już dziś prowadzą testy na podstawie przewidywań AI. Co ciekawe, bardzo często kończą się one powodzeniem i właśnie w ten sposób zostało odkrytych już wiele odkryć.
Przykładem może być sytuacja, która miała miejsce przed rokiem 2009. Wtedy to, AI zidentyfikowało substancję znaną jako CsAgGa2Se4as jako materiał termoelektryczny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż naukowcy odkryli tę samą substancję dopiero 3 lata później.