X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Jak sztuczna inteligencja rekonstruuje ludzkie myśli z fal mózgowych?

Ludzkie myśli nie są już tajemnicą. Okazuje się bowiem, że sieć neuronowa potrafi dokonać rekonstrukcji ludzkich myśli, na podstawie fal mózgowych. Co więcej, to wszystko w czasie rzeczywistym!

W jaki sposób AI potrafi czytać w myślach?

Wszystko za sprawą technologii, którą opracowali naukowcy z rosyjskiej korporacji Neurobotics oraz Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii. Dzięki temu możliwe stało się zobrazowanie myśli, za pomocą obrazów, które są odzwierciedleniem tego, co widzi dana osoba. Badania zostały opublikowane na stronie bioRxiv, gdzie również zostało dodane poniższe wideo:

Za pomocą tych badań naukowcy mogą uczyć się sposobu, w jaki funkcjonuje ludzki mózg.

Jak widzimy na filmiku, sztuczna inteligencja na monitorze obrazuje aktywność mózgu oraz sposób kodowania obrazu. Jest to możliwe za pomocą dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich, to wykorzystanie funkcjonalnego MRI, czyli obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Druga natomiast, to dokonanie analizy sygnałów odbieranych przez implanty, które wysyłane są bezpośrednio z neuronów.

Jak wyglądały testy?

Istotną kwestią może być tu fakt, że na początku wszystko traktowane było po prostu jako eksperyment naukowy. I tak, zaproszono do niego kilkoro zdrowych ludzi, których neurobiologowie poprosili o obejrzenie 20 minut 10-sekundowych fragmentów wideo z serwisu YouTube.

Jak czytamy na serwisie techxplore.com, dodatkowo, wybranych zostało 5 kategorii: abstrakcyjne kształty, wodospady, ludzkie twarze, ruchome mechanizmy i sporty motoryzacyjne. Pozwoliło to zespołowi dokonać analizy reakcji mózgu na filmy w czasie rzeczywistym. Pomocne okazały się w tym celu również dane EEG, które wykazały, iż ludzki mózg reaguje zupełnie inaczej na poszczególną tematykę filmów.

źródło: techxplore.com

Kolejna faza eksperymentu, polegała na wylosowaniu 3 kategorii spośród wszystkich pięciu oraz opracowanie dwóch sieci neuronowych. Zadaniem pierwszej sieci neuronowej, było generowanie losowych obrazów dla konkretnej kategorii, a drugiej, również generowanie obrazów, ale tym razem z danych pochodzących z EEG. Dodatkowo, zostały one tak wyszkolone tak, aby zmieniały sygnały pochodzące z EEG, w obrazy podobne do tych, które widzi człowiek w czasie rzeczywistym.

źródło: techxplore.com

Dla kogo może to być pomocne?

Od dawna mówi się o tym, że właśnie stworzono urządzenia, które ułatwiają sterowanie urządzeniem za pomocą pracy mózgu. Jednak, jak się okazuje, naukowcom to nie wystarcza i tym razem poszli o krok dalej. Póki co, metoda ta nie jest niezawodna, ale gdy zostanie dopracowana może to pomóc przede wszystkim osobom, które są po udarze mózgu lub po prostu mogą mieć problemy z komunikacją głosową po wypadku lub przebytej chorobie.

Być może, właśnie w tej chwili rodzi się szansa na nowe życie dla tych osób, ale przede wszystkim, opracowane przez rosyjskich naukowców sieci neuronowe mogą przyczynić się do rozwoju medycyny i psychologii. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie, czy jeżeli dziś jest możliwe ujrzenie ludzkich myśli, to w co jeszcze zajrzy AI w przyszłości.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 150 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend