X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy z MIT opracowali trwałego i elastycznego robota, który rośnie

21 lipca 1969 roku, Neil Armstrong powiedział: “To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Parafrazując te słowa, moglibyśmy powiedzieć, że w przypadku osiągnięcia naukowców z MIT, to “mały krok dla robota, ale wielki skok dla ludzkości.”. Dlaczego to odkrycie jest takie ważne?

Problem dotyczący robotów

Jednym z największych, a zarazem niemożliwych do rozwiązania problemów związanych z robotami był ich wzrost i elastyczność. Był, ponieważ dzięki inżynierom z Massachusetts Institute of Technology (MIT), problem ten może na zawsze odejść do historii. Wszystko za sprawą robota, który został przez nich opracowany. Ma on wbudowany przedłużający się, elastyczny łańcuch, który pozwoli maszynie obracać się i skręcać w dowolnym kierunku. Jednocześnie, robot będzie na tyle wytrzymały i sztywny, aby móc utrzymywać duże obciążenie. Pozwoli to na dopasowanie robota do konkretnego zadania, które chcemy, aby wykonał. Inspiracją dla naukowców z MIT okazał się być proces wzrostu…roślin. Swój najnowszy projekt zaprezentowali na międzynarodowej konferencji IEEE na temat inteligentnych robotów i systemów (IROS) w Makau.

W jaki sposób robot “rośnie”?

Jak zapewne łatwo się domyślić, robot ma wbudowany, tak zwany, punkt wzrostu. Punkt ten umożliwia robotowi rozluźnienie łańcuchów blokujących, a następnie, przy pomocy kół zębatych, ponowne zablokowanie go. Co więcej, czynności te dzieją się powoli, a łańcuch wysuwa się lub zwija jednostka po jednostce. Zresztą, zobaczcie sami:

To jednak nie wszystko. Jak twierdzi serwis techxplore.com, inżynierowie wciąż pracują nad różnymi koncepcjami i prototypami robotów. Wśród nich, znalazło się również miejsce dla miękkich robotów, które mogłyby przeciskać się przez wąskie szczeliny, czy przypominające balon gdy rosną. Jednak na ten moment, nie są one na tyle mocne, aby zostać wyposażone w funkcje dodatkowe, takie jak: kamery, chwytaki i inne potrzebne robotowi czujniki.

Dzięki nowemu osiągnięciu inżynierów z MIT, przestrzeń może już nie stanowić problemów dla robotów, a sztuczna inteligencja będzie mogła być jeszcze bardziej rozwinięta i samodzielna niż do tej pory. Jak już pisaliśmy, może to się okazać naprawdę dużym, poważnym krokiem również w naszym ludzkim życiu.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 14 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend