X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy sterowanie maszynami za pomocą ludzkiego mózgu będzie niebawem możliwe?

W filmach science fiction często widywaliśmy mężczyznę, który przesuwa przedmioty siłą woli. I okazuje się, że coś co wtedy było totalną fikcją, wcale nie jest dalekie od rzeczywistości. Naukowcy opracowali bowiem nowy algorytm ułatwiający sterowania maszynami za pomocą naszego mózgu.

Nowy algorytm – nowa szansa

Ostatnio pojawiła się bardzo dobra wiadomość dla osób obsługujących interfejs mózg-komputer (BCI) w celu obsługi odpowiednich narzędzi protetycznych, tylko za pomocą myśli. Wszystko za sprawą naukowców z Carnegie Mellon i University of Pittsburgh – twórców nowego algorytmu pozwalającego powstrzymać ciągłą kalibrację urządzeń. Algorytm ten jest przełomowy, ponieważ dzięki swojemu działaniu, będzie w stanie poradzić sobie z fluktuacją aktywności neuronalnej ludzkiego mózgu. I chociaż w zasadzie zmieni to tak naprawdę niewiele w rzeczywistości to badania te można uznać za pierwszy, poważny krok w kierunku rozwoju BCI tak, aby stał się on jak najbardziej uniwersalny. Jak czytamy w serwisie thenextweb.com, naukowcy wierzą, że rozwój tych maszyn już niebawem ruszy w kierunku totalnej niezależności. Według nich, BCI będzie tak powszechne i proste w obsłudze jak asystenci głosowi, tylko ludzie nie będą potrzebowali żadnych pośredników w postaci telefonów. Wszystko będzie się działo jedynie za pomocą naszego mózgu.

Jak wpłynie to na medycynę?

Jeżeli okaże się, że algorytm ten przyspieszy inne prace na BCI, stanie się to nową szansą dla osób z niepełnosprawnościami bądź sparaliżowanych. Mózg bowiem jest organem często działającym wbrew innych częściom ciała oraz wbrew innym organom. Znane nam są już przecież przypadki medyczne, że taka forma połączenia mózgu z elektroniką, stanowiła jedyną formę komunikacji z pacjentem. A że jest to jeden z najbardziej fascynujących naukowców przedmiot badawczy, naprawdę możemy spodziewać się dużych osiągnięć z nim związanych. I ten algorytm jest właśnie pierwszym krokiem w tę stronę.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 28 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend