X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Jak system oparty na AI może pomóc w ratowaniu rafy koralowej?

Naukowcy dbają nie tylko o zdrowie człowieka i jego komfort pracy. Od kilku lat próbują też odbudować ekosystem, wcześniej dotkliwie zniszczony przez ludzi. Wśród takich projektów, jest ten związany z odbudową rafy koralowej za pomocą AI.

Trójkąt Koralowy na Filipinach

Naukowcy zapragnęli odbudowy Trójkąta Koralowego na Filipinach. Dlatego firmy Intel i Accenture postanowiły wykorzystać w tym celu sztuczną inteligencję. Projekt nosi nazwę CORaiL i odnosi się do zautomatyzowanego, podwodnego systemu analizującego życie morskie w czasie rzeczywistym. Wszystko po to, aby mieć pełną świadomość tego, czy rafa koralowa rzeczywiście się odradza i to bez udziału nurkującego człowieka, który często narusza jej ekosystem. Wszystko opiera się na badaniach sporządzonych przez  Fundacji Środowiskowej Sulubaai (SEF). Jej przewodniczący stwierdził w roku 2011, że można odnowić ekosystem zniszczony przez działania człowieka na ponad 4 ha. I tak, w ciągu kolejnych 9 lat udało się im zasadzić wiele rośli, oczyścić morze, zadbać o to, aby niektóre obiekty były chronione prawnie itd. Wśród wszystkich osiągnięć było również zainstalowanie protezy Sulu-Reef.

źródło: aibusiness.com

Inicjatywa ta została opisana przez UNESCO jako skuteczne i żywe laboratorium ochrony oraz zrównoważonego rozwoju.

Wyzwania stojące przed naukowcami

Jak czytamy w serwisie aibusiness.com, w jednym z naukowych dokumentów zauważono ogromne wyzwanie jakie czeka naukowców. Jest to monitorowanie wyników prac restauracyjnych. Ale dzięki sztucznej inteligencji narodziła się na to nowa szansa. Fundacja już stworzyła plan dna oceanu i jest już w stanie obserwować zmiany w rafie koralowej. Oprócz kamer, w oceanie zamontowane zostały też kapsuły o nietypowym kształcie śledzące ruchy stworzeń morskich. Ponadto, każda z nich wyposażona jest w serwerowy układ Xeon z programowalną macierzą bramkową Intela (FPGA) i przetwarzania wizyjnego Movidius ( VPU). Czy zatem nie ma już wyzwań przed naukowcami? Na ten moment, na wiele z nich badacze znają rozwiązanie i wydaje się, że możemy cieszyć się projektem stworzonym przy udziale sztucznej inteligencji, który pomoże nam uratować chociaż maleńki odsetek procenta tego, co zniszczył człowiek na przestrzeni lat.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 118 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend