X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy sztuczna inteligencja zdałaby test 8-klasisty?

Nowy model robota nie tak dawno z bardzo dobrym wynikiem napisał test 8-klasisty. Jak to jest możliwe i czy roboty zastąpią kiedyś ludzkie zajęcia wymagające pracy intelektualnej?

Robot i jego osiągnięcie

Jak podaje portal The Next Web, ostatnio Allen Institute for Artificial Intelligence przedstawił nowego robota będącego sztuczną inteligencją. Robot nosi imię Aristo i jest nową, ulepszoną wersją swoich starszych braci.

Jako główne osiągnięcie robota, zostało podane zaliczenie testu 8-klasisty na ponad 90% oraz testu 12-klasisty (mówimy o Stanach Zjednoczonych), na 80%. Wydawałoby się, że to nic niezwykłego, ponieważ AI już dawno generowała nowe szczepionki czy robiła operację. J

ednak jak się okazało, w testach istnieje pewna trudność, gdyż nie da się jej wytrenować na podstawie maszynowego uczenia. W dodatku wyniki tych testów poprawiły się kolejno o 20% i 30%.

Na czym polega trudność?

Mówiąc o tym, co może osiągnąć sztuczna inteligencja, należy zdać sobie sprawę z faktu, iż nie posiada ona zdolności rozumowania i zdrowego rozsądku. Natomiast za pomocą sieci neuronowych, jest ona w stanie wykonywać zadania o zwiększonej trudności, której schematy bywają podobne. Wszystko za sprawą maszynowego uczenia się. Dlatego, gdy pojawia się zadanie, które wymaga samodzielnego myślenia, AI nie radzi sobie już tak doskonale.

Jest oczywiście możliwe, że maszyna będzie znała odpowiedź na pytanie, jednak tylko wówczas, gdy będzie ono wprost zapisane w jej bazie danych.

Sztuczna inteligencja a odpowiedzi

W tym miejscu można zadać sobie pytanie, w jaki sposób AI uzyskała tak dobry wynik testu, skoro nie posiada umiejętności rozumowania. Wszystkich, którzy uważają, że to jedynie sceptyczne nastawienie niedowiarków tłumaczymy, że nawet sami twórcy Aristo nie wierzą w jego doskonałość.

Robot co prawda ma ogromny zasób wiedzy, lecz jego modele wyszukiwania dobierają taką odpowiedź, która wydaje się być najbardziej zbliżona. Pisze zatem tekst jak człowiek, który nie posiada wiedzy na jakiś temat – odrzuca odpowiedzi metodą dedukcji.

Co ciekawe, AI nie może także generować własnych odpowiedzi, a jedynie odpowiadać na takie pytania, które posiadają możliwość wielokrotnego wyboru. Oto w jaki sposób działa “myślenie” sztucznej inteligencji.

źródło: thenextweb.com

Czy ludzka inteligencja jest zagrożona?

Odpowiedź wszystkich naukowców jest zgodna. Nie ma takiej możliwości, aby AI przewyższyła swoją inteligencją człowieka. Głównie dlatego, że zaprogramowana maszyna zawsze będzie miała luki w bazie danych, które są odpowiedzialne za maszynowe uczenie się. Dobrym przykładem potwierdzającym prawdziwość naszych słów, może być wpis na Twitterze jednego z naukowców, który wprost neguje słowa jednego z artykułów o tym, że AI może być mądrzejsza od 8-klasisty.

Zatem nie mamy się czego bać, do momentu aż nowa technologia nie zaskoczy swoich twórców. Czy stanie się tak w najbliższej przyszłości?


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 35 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend