X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Astro – inteligentny roboto-pies, który szybko się uczy

Astro to pies, którego zasila sztuczna inteligencja, a wydrukowała go drukarka 3D. I można go nauczyć praktycznie wszystkiego.

O ewolucji robotów pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Naukowcy z ośrodka badawczego Florida Atlantic University’s Machine Perception and Cognitive Robotics Laboratory (MPCR) zaprezentowali intrygujący prototyp robota, którego nazwano Astro.

Szybkouczący się roboto-pies

Astro wygląda jak pies –  jego głowa została wydrukowana przez drukarkę 3D, robot posiada oczy i wygląd zbliżone do dobermana. Astro nie tylko wygląda jak pies, ale potrafi się też szybko i sprawnie się uczyć. Roboto-pies jest szkolony na podstawie danych wejściowych, które z kolei są wprowadzane do sieci neuronowej. Sieć neuronowa to nic innego, jak symulacja mózgu (deep learning).

Astro ma wbudowane czujniki obrazowania radarowego, kamery, mikrofon kierunkowy i waży 60 kilogramów.

Astro: widzę, czuję i myślę

Astro został zaprojektowany jako inteligenty robot. Jest w stanie, na podstawie wcześniejszego treningu, reagować w przemyślany i konsekwentny (jak na maszynę) sposób. Aby poprawnie przetwarzać dane behawioralne, robot jest w stanie wykonywać obliczenia na poziomie bilionów obliczeń na sekundę.

Naukowcy otrzymali wsparcie od firmy Nvidia, która pomogła badaczom w stworzeniu systemu przetwarzającego dane sensoryczne. Nad mózgiem Astro pracował zespół neuronaukowców, ekspertów IT, biologów, psychologów, artystów i doktorantów z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze. Jak więc widać, w projekt zaangażowano ludzi ze świata nauki i biznesu na bardzo szeroką skalę.

Gdzie człowiek nie może, tam sztuczna inteligencja… pomoże

Astro będzie mógł poruszać się po trudnym terenie, reagować na niebezpieczeństwo i chronić zarówno ludzi jak i zwierzęta. Zastosowanie robota zależy tak na prawdę od tego, do czego zostanie “wytrenowany”.

Astro będzie mógł z powodzeniem rozbrajać ładunki wybuchowe, wykrywać broń, pomagać ochroniarzom, policji i wojsku. Na tym jednak nie koniec. Robot może z powodzeniem wspierać osoby niedowidzące w poruszaniu się, czy też pomagać ratownikom w trakcie skomplikowanych akcji ratunkowych w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jak przy każdym projekcie tego typu, otwarte pozostają kwestie związane z etyką. Pozostaje mieć nadzieję, że Astro nie zostanie wykorzystany do celów, których liczny zespół naukowców nie przewidział.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 124 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend