X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 vs AI

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 to aktualnie gorący temat. Bardzo dużo mówi się o zawodnikach, historiach pobocznych, wynikach. Natomiast mało kto wspomina o tym, jaką rolę w całym wydarzeniu odegrała sztuczna inteligencja.

AI w curlingu

Biorąc pod uwagę wprowadzenie AI na Olimpiadę, nie można pominąć tej, o której było w świecie nowych technologii dosyć głośno, czyli curlingu. Wprowadzono tu bowiem automatycznego trenera. Robot został zaprojektowany przez naukowców z Harbin Institute of Technology. Jego zadaniem jest wydanie zawodnikom takich wskazówek, aby jak najbardziej zmaksymalizować ich wysiłki, a także udoskonalić grę. Został on wyposażony w funkcję rozpoznawania obrazu, a także automatycznego systemu sterowania. Co to oznacza w praktyce? Zautomatyzowany robot może więc symulować proces rzucania w curlingu, a tym samym, pokazać przewidywane przez niego scenariusze zawodnikom. Dzięki temu, będą oni mogli przygotować się na ewentualny przebieg wydarzeń podczas gry.

Pomoc dla łyżwiarzy figurowych

Dzięki możliwościom jakie łyżwiarzom daje sztuczna inteligencja, mogą się oni zupełnie inaczej przygotowywać. Modele głębokiego uczenia i widzenia komputerowego, pozwalają im odpowiednio przygotowywać się do rutyny w pracy nad ruchami i postawą ciała. Dzięki AI, działania sportowców przekładane są na trójwymiarowe modele ludzkiego ciała. Na tej podstawie wyciągane są też potrzebne parametry techniczne, takie jak, np. czas skoku, prędkość obrotowa czy chociażby dynamika ruchu.

Drony i roboty

Wioska olimpijska to miejsce ociekające AI. Jednym z rozwiązań są między innymi latające drony. Te w Pekinie, potrafią podawać gościom w restauracji posiłki czy usprawniać czas dostaw.

Ponadto, roboty staną się także obsługą hotelową w barze czy kuchni. Jak twierdzą organizatorzy, na szczególną uwagę zasługuje robot barman, który potrafi przygotować drinki w 90 sekund. Nie bez znaczenia są także te roboty, których głównym zadaniem jest dbanie o odpowiednie, zimowe podłoże dla sportowców. W ich czujnikach bowiem spoczywa cała wiara w to, że zawody odbędą się w sposób sprawiedliwy, w warunkach umożliwiających grę fair play.

Dbałość o zdrowie zawodników

Puls, wydolność, nawodnienie czy ciśnienie krwi. Nad tym wszystkim czuwają inteligentne zegarki, które znajdują się na nadgarstkach uczestników Olimpiady zimowej 2022.

Organizatorzy zadbali także o to, aby w Pekinie nie rozprzestrzeniały się choroby, w tym COVID-19. Dlatego też wyposażyli wioskę olimpijską w inteligentne termometry, mierzące temperaturę ciała. Urzędnicy do spraw bezpieczeństwa zapewnili na ten czas odpowiednie czujniki, dla 13 000 sportowców.

Serwery w chmurze

Koła olimpijskie.

źródło: unsplash.com

Podobnie jak to miało miejsce wcześniej, transmisja jest obsługiwana przez Alibaba Cloud. Odbywa się ona w całości w chmurze. Dzięki takiemu rozwiązaniu, odbiorcy mogą czuć się tak, jakby sami byli na widowni, podczas olimpiady. W tej wirtualnej olimpiadzie dostępnych jest ponad 30 rodzajów produktów w chmurze, co pozwala całemu ekosystemowi interesariuszy na zdalne rozwijanie i integrowanie narzędzi nadawczych i informatycznych. Co nie mniej istotne, dzięki chmurze AI, dostęp do olimpiady mają także osoby niesłyszące i niedosłyszące, dla których przekaz tłumaczony jest na język migowy.

Nowe spojrzenie na wydarzenia

Dzięki nowym technologiom, firmy zaczęły w zupełni inny sposób podchodzić do organizacji wydarzeń. Igrzyska Olimpijskie to takie miejsce zaś, gdzie organizatorzy z całych sił chcą pokazać się z jak najlepszej i najnowocześniejszej strony. Wszystko po to, aby wywołały one pozytywne emocje w odbiorcach, a innych przekonały do rozwoju i korzystania z możliwości, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja.

 


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 65 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend