X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja stworzyła sprawiedliwy system podatkowy

Wydawałoby się, że nikt nie jest w stanie wymyślić takiego systemu podatkowego, aby był on jak najmniej niesprawiedliwy. A jednak sztuczna inteligencja również tutaj znalazła swoje zastosowanie i to jak się okazuje – całkiem skuteczne.

AI Economist – nowy system podatkowy

Ekonomiści od wielu lat toczą spory na temat sprawiedliwej formy płacenia podatku. Dlatego też naukowcy postanowili oszczędzić im trudu dyskusji i stworzyli system podatkowy oparty na sztucznej inteligencji o nazwie AI Economist. Jak czytamy w serwisie techxplore.com, podatki mogą stać się szansą na zminimalizowanie nierówności w państwie przez rząd, jeżeli byłyby one rozdysponowanie mądrze. Jednak w wielu przypadkach, taki problem jest po prostu nie do rozwiązania. Richard Socher, jedna z 6 osób odpowiedzialna za projekt AI Economist, dodaje też, że cały system został oparty na maszynowym uczeniu, a w bazie znalazły się wszystkie rozwiązania tego problemu. Wszystko po to, aby algorytm mógł zdecydować o najlepszym rozwiązaniu, w oparciu o liczne dane ekonomiczne i prawne.

O samym programie

Sam program, to stworzony przez naukowców ekosystem z wirtualnymi pracownikami. Budują oni domy, handlują walutami, a zadaniem AI jest kontrolowanie ich wynagrodzeń oraz określenie optymalnych stawek podatkowych. Badacze twierdzą, że tylko sztuczna inteligencja jest w stanie zrobić to bez emocji, a co za tym idzie podjąć racjonalne decyzji w tej kwestii. Nikhil Naik, również z grupy badawczej, mówi też o ogromnej wydajności i wbrew pozorom złożoności systemu. Co więcej, wstępne badania wykazały o 16% wyższą skuteczność modelu opracowanego przy pomocy AI, niż innych modeli ekonomicznych sporządzonych przez człowieka. Na tę chwilę naukowcy są więc dobrej myśli mówiąc o takim systemie podatkowym, który będzie mniej oparty na polityce, a bardziej na rzetelnych, ekonomicznych danych. Grupa badawcza postanowiła również udostępnić wypracowane przez siebie dane rządom i osobom zajmującym się finansami w celu opracowania jak najlepszego modelu ekonomicznego w przyszłości.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 85 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend