X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja – skuteczna ochrona czy zagrożenie w cyberprzestrzeni?

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest oczywista. Tymczasem, nic bardziej mylnego. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto chociaż trochę interesuje się AI lub nowymi technologiami. Zatem czy sztuczna inteligencja pomaga odpierać ataki hakerskie? A może to właśnie ona stanowi dla nas zagrożenie?

AI a cyberbezpieczeństwo

Nie tak dawno miało miejsce przemówienie Nicholasa Warnera z SentinelOne. Podczas niego, przedstawił on swoje spojrzenie na AI w związku z cyberbezpieczeństwem. Ekspert twierdzi, że w tej tematyce, nie ma zdecydowanej odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja jest ochroną czy zagrożeniem. Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób zostanie wykorzystana.

Samo spojrzenie na tematykę cyberbezpieczeństwa nie należy do najłatwiejszych, z kilku powodów. Pierwszym i obecnie najbardziej istotnym jest to, że cyberataki stają się problemem geopolitycznym. W dodatku wiele z nich, dotyka również korporacji, a w związku z tym, wiąże się to również z naruszeniami danych pracowników i użytkowników. Opinię Warnera, potwierdzają także ostatnie wydarzenia na świecie. Co więcej, ekspert poruszył również kwestię technologii deepfake, wykorzystującą przecież AI. To właśnie dzięki tej technologii, wielokrotnie próbowano oszukać użytkowników i odbiorców. A dodatkowo, poprzez penetrację aplikacji, hakerzy decydują za pomocą luk w zabezpieczeniach, do kogo atak ma trafić.

W swoim przemówieniu Warner wskazał również na wzrost liczby kryptowalut. Twierdzi on, że gdyby nie istniała niemożliwa do wyśledzenia waluta, ataki ransomware nie istniałyby. Wówczas, w wielu przypadkach, cyberprzestępcy nie mieliby czego żądać od swojej ofiary. Nie pomaga w tej kwestii na pewno także to, że coraz więcej firm interesuje się kryptowalutami i w nie inwestuje.

Czy zatem sztuczna inteligencja nas chroni?

Komputer z danymi. Obok telefon.

źródło: unsplash.com

Mimo że AI w wielu przypadkach może stać się dla nas zagrożeniem, a dla hakerów furtką do zdobycia pożądanych danych, jest także formą ochrony. Dzięki niej bowiem, możliwe jest odparcie wielu ataków. Sztuczna inteligencja pomaga wykorzystywać system monitorowania oparty na chmurze do tego, aby nadzorować wirtualnie oraz fizycznie serwery. Dzięki temu specjaliści mogą kontrolować ich podatność na zagrożenia. Co więcej, AI kontroluje też zmiany behawioralne w systemach ochrony, a decyzje przez nią podejmowane są dużo szybsze i trafniejsze niż te, które mógłby podejmować człowiek.

Warner oznajmił także słuchaczom, że ataki takie jak trojan bankowy czy trojan poczty spamowej, nie mają wpływu na systemy AI. A na koniec wyraził swoją opinię dotyczącą cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Według eksperta miałoby sens zwalczanie ognia, ogniem, czyli wykorzystanie dokładnie tej samej metody walki z cyberatakami, jaka została użyta przeciwko nam.

Skuteczna ochrona czy zagrożenie w cyberprzestrzeni?

Czym zatem jest AI? Zagrożeniem czy ochroną? Tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji i osoby lub grupy osób, które chcą się AI wysłużyć. Nie da się zaprzeczyć temu, że sztuczna inteligencja ratuje nasze dane i systemy obecnie. W większości przypadków radzi sobie naprawdę dobrze. Natomiast niepokoić powinna nas chęć do rozwoju ze strony hakerów. Mimo to, kolejny raz zachęcamy do tego, aby zaufać naukowcom i wierzyć w to, że będą cały czas o jeden krok przed cyberprzestępcami. Sami zaś, na wszelki wypadek również powinniśmy zachować odpowiednie środki ostrożności. Bardzo często bowiem nawet mając rozwiązania i ochronę, nie stosujemy jej, tym samym narażając się na niebezpieczeństwo. A ono jest obecnie na wagę złota!


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 134 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend