X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Robot, który wygląda jak pies, może niebawem wylądować na Księżycu

Księżycowe loty to fabuła wielu książek i filmów science fiction. Bardzo często również bohaterami tych opowieści są roboty. W rzeczywistości bywa podobnie. Tylko tym razem, postanowiono wprowadzić drobną zmianę. Na Księżyc bowiem rzeczywiście poleci robot, ale przypominający psa.

GLIMPSE – robot nie z tej ziemi

GLIMPSE to robot stworzony przez ETH Zurich, na tamtejszym uniwersytecie. Jest to odpowiedź na wezwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejskiego Centrum Innowacji Zasobów Kosmicznych ESRIC. Zadaniem naukowców było zaś opracowanie robota, który mógłby eksplorować Księżyc między kraterami Shoemaker a kraterami Faustini. Co nie mniej istotne, misja stworzenia takiego robota nie należy do najłatwiejszych. Teren Księżyca jest bowiem wyboisty, a temperatura, kąt padania promieni słonecznych czy chociażby grube warstwy pyłu, zdecydowanie utrudniają całą eksplorację.

GLIMPSE to jedna z propozycji łazików księżycowych. Robot przypomina psa. Porusza się na czterech nogach i został wyposażony w różne spektrometry do rozpoznawania rodzajów skał, w tym spektrometr Ramana, mikroskop i kamerę z obiektywem zmiennoogniskowym. Za pomocą tego ostatniego, GLIMPSE będzie mógł wykonywać bardziej przeglądowe i zbliżeniowe zdjęcia.

Co ciekawe, robot zdał pomyślnie już nawet swój pierwszy test, który polegał na tym, aby poruszać się po sztucznym księżycu, za pomocą nawigacji. Podczas próby, zadaniem łazika była znalezienie nieznanego mu do tej pory krajobrazu księżycowego, dotarcie do konkretnego krateru i eksploracja skał. Na wykonanie tego zadania miał dwie i pół godziny.

Finał dla psiego łazika

Ku zaskoczeniu niektórych, GLIMPSE dotarł do finału. Dodatkowo, w porównaniu do kandydatów, psi robot okazał się dużo bardziej zwinny i sprawny. Specjaliście twierdzą, że jest to zasługa wyglądu robota, rozłożenia jego ciężaru, jak i sposobu poruszania się. Wiążą także z nowym łazikiem wiele planów. W związku z czym, mocno trzymają kciuki za jego zwycięstwo w konkursie, jak i dalsze możliwości badawcze, do jakich zostanie on wykorzystany.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 103 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend