X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja pozwoli na głębsze poznanie ludzkiego DNA

Dla naukowców wciąż nieodkryte jest ludzkie DNA. A to właśnie w nim zawarte są liczne informacje, nawet w odniesieniu do czynników chorobowych. W wielu przypadkach, jesteśmy nimi bowiem obciążeni. Dlatego badacze postanowili po raz kolejny skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji.

AtacWorks

AtacWorks to nowe narzędzie, które opracowali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i firmy technologicznej Nvidia. Jest ono oparte o głębokie uczenie i sztuczną inteligencję. Jej zadaniem będzie analiza cząsteczek DNA, a także badań związanych z ich modyfikacją. Inaczej mówiąc, AtacWorks to sieć neuronowa, która została przeszkolona na zestawach danych, z odpowiednimi oznaczeniami. Dzięki temu, model jest w stanie przewidzieć dokładne zbiory danych i zidentyfikować wysokie prawdopodobieństwo w sygnale. Pierwotnie miał on zajmować się wizją komputerową, natomiast naukowcy zdecydowali się wykorzystać system do wyższych celów. Dzięki AtacWorks bowiem, naukowcy będą w stanie przewidzieć następstwa, jak również sytuacje, które do tej pory wydawały się być niemożliwe dla świata biologicznego. A co za tym idzie, np. odkryć nowe cele dla leków.

Jak to się ma do DNA?

Otóż AtacWorks wykorzystuje ATAC-seq do odkrywania poszczególnych części genomu. Można do nich uzyskać dostęp za pomoc ludzkich komórek. Dzięki temu, naukowcy są w stanie zrozumieć w jaki sposób się one zmieniają. Ale nie tylko. Poznają również powody, np. zakażenia czy rozwijania się nowotworu. W rezultacie okazało się również, że taki system jest jak najbardziej skuteczny w identyfikacji genomu związanego z produkcją białych i czerwonych krwinek. Już teraz, ludzie ze świata nauki nazywają to narzędzie przełomem w dziedzinie badania DNA, a także nowymi szansami na wcześniejsze przeciwdziałania groźnym chorobom.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 41 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend