X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

AI wie, która ludzka twarz jest atrakcyjna dla naszego mózgu

Człowiek nie zawsze jest w stanie zrozumieć, dlaczego innym ludziom nie podoba się ta sama osoba, co jemu samemu. Natomiast sztuczna inteligencja, dzięki małej pomocy naukowców, od niedawna jest w stanie stwierdzić, która twarz jest atrakcyjniejsza dla naszego mózgu i dlaczego.

AI wie i rozumie

Jak czytamy w serwisie techxplore.com, naukowcy sprawili, że sztuczna inteligencja nie tylko jest w stanie rozpoznać nasze subiektywne opinie na temat czyjegoś wyglądu, ale także zrozumieć, dlaczego właśnie ta konkretna twarz robi na nas wrażenie. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego i Uniwersytetu w Kopenhadze. Ich celem było stworzenie systemu rozpoznającego nasze preferencje, a następnie, na ich podstawie, stworzenie nowego obrazu, który będzie spełniał wszystkie kryteria naszych upodobań. Było to możliwe dzięki połączeniu wynikowego interfejsu mózg-komputer wraz ze sztucznie wygenerowanymi twarzami. Kolejnym krokiem, była nauka interpretacji zjawisk, które zostają wytwarzane w naszym mózgu. To badanie zatem jest o tyle ciekawe, że nie skupia się ono jedynie na rozwoju technologii, ale również psychologii. I właśnie poniekąd taki cel ma realizować w przyszłości.

Jak wyglądało badanie?

Generatywna kontradyktoryjna sieć neuronowa stworzyła setki sztucznych portretów. Te z kolei, zostały pokazane 30 ochotnikom. Ich zadaniem było wskazanie tych, które uważają za atrakcyjne. W tym samym czasie, AI rejestrowała odczucia i reakcje, jakie zachodziły w ludzkich mózgach, za pomocą elektroencefalografii. Sami naukowcy porównują badanie do obsługi Tindera. Ochotnicy bowiem przesuwali twarze w lewo lub w prawo, w zależności od upodobań. Kolejnym krokiem była analiza zgromadzonych danych, za pomocą maszynowego uczenia. A w ostatnim kroku, połączyli je przez interfejs mózg-komputer z generatywną siecią neuronową. Efekt końcowy osiągnął wysoki wynik skuteczności.

Naukowcy twierdzą również, że taki model może przyczynić się do rozwoju psychologii. Skoro już dziś AI potrafi rozszyfrować nasze upodobania względem twarzy, w przyszłości jest również szansa na to, aby zrozumiała takie funkcje poznawcze jak percepcja i podejmowanie decyzji. To z kolei pomoże psychologom i socjologom zrozumieć indywidualne postawy ludzi i poszczególne modele zachowań.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 84 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend